Google, Nisan ayında TikTok rakibi olarak lanse edilen YouTube Shorts için harekete geçmişti. Instagram’ın da Reels ile bu pazara girmiş olması ve TikTok’un ABD, Hindistan gibi yüksek kullanıcısına ulaştığı ülkelerde yasaklanması, Google’ı da harekete geçirmiş görünüyor. Bu anlamda Google YouTube uygulaması için Shorts özelliği güncellemesi yapıyor.

YouTube mobil uygulaması için Shorts düğmesi mi geliyor?

YouTube mobil uygulaması için hazırlanan yeni bir güncelleme, shorts videoları için hazırlıkların tamamlandığı sinyalleri veriyor. Uygulamanın amacı, YouTube içerik üreticilerinin video yükleme ve canlı yayın yapması için kullanılıyor.

Yeni güncellemeyle birlikte, üst kısımda bulunan kamera düğmesi alt çubuğa, büyük bir artı şeklinde oluştur düğmesi şeklinde geliyor. YouTube bildirimler simgesi de üst tarafa taşınıyor. Şu an için bu güncelleme YouTube 15.30 sürümüyle Android‘e sunulmaya başladı. Henüz bu yeni dizayn değişikliğinin iOS için ne zaman geleceği henüz belli değil.

youtube uygulaması, youtube shorts, shorts özelliği, tiktok rakibi

Google bu güncellemeyle birlikte, içerik oluşturucuların mobil içerik üretmesini daha da kolaylaştırmayı hedefliyor. Şu an için Shorts özelliği için güncellemenin tam olarak ne zaman yapacağı belli değil. Ancak bu tasarımsal değişimin, YouTube mobil uygulamasının içerik oluşturucular tarafından daha etkin kullanılması için tasarlandığı ortada.

Tahminler, Shorts özelliği için de bu oluştur düğmesi üzerinden kısa müzik videoları oluşturulacağı yönünde. Bu güncellemenin ilk olarak TikTok rakibi uygulamaların cenneti olan Hindistan üzerinde yayınlanmış olması da, Google’ın Shorts özelliği için son hazırlıklarını yaptığının işareti olarak görülüyor.

tiktok rakibiyotubeyoutube mobil uygulamasıyoutube shortsyoutube shorts özelliğiyoutube uygulaması

Kaynak :shiftdelete

CEVAP VER