Time Dergisi, 15 yaşında olan bilim insanı ve mucit Gitanjali Rao’yu “Yılın Çocuğu” olarak duyurdu. 5 binden çok aday arasından seçilen Rao’nun, takriben dört senedir süre gelen ilmi çalışmaları jüriyi çok etkiledi.

Rao bilime var olan sevgisi yıllar evvel başladı. Sudaki kimyasalları tespit etmek amaciyla karbon nanotüp sensör teknolojisini keşfettiğinde 10 yaşındaydı. İçme suyundaki mermisi test etmek amaciyla 2017’de gsm telefonlarına da bağlanabilen tek aygıt geliştirdi. 12 yaşındayken, sudaki mermisi şu anda kullanımda var olan başka tekniklerden dahada hızlı tespit eden tek sensör yarattığı amaciyla Amerika’nın En toy bilim Adamı onurunu kazandı. Bu çalışmasıyla Forbes Dergisi’nin 30 ıslak Altı 30 Listesi’ne girdi. Rao’nun en nihayet projesi Kindly isimli tek uygulama, çevrimiçi siber zorbalığı acele tek aşamada tespit etmek amaciyla suni zeka kullanıyor.

ANGELINA JOLIE’YLE BİR ARAYA GELDİ, 

Üç sefer TEDx konuşması yapan Rao, STEM School Highlands Ranch’de okuyor ve MIT’de genetik ve epidemiyoloji okumayı hedefliyor. 2018’de AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Çevre savunma Ajansı Başkanının Çevresel Gençlik Ödülü’ne layık görülen Roa tek röportaj amaciyla dünyaca meşhur oyuncu Angelina Jolie ile tek araya geldi. Rao’nun bu röportajda anlattıkları yasama bakışını da alana koydu:
“Tipik tek bilim insanına benzemiyorum. İnsanların cinsiyetleri, yaşları, tenlerinin rengi benzeri roller bana garip geliyor. Hedefim Sahiden Yalnızca dünyanın sorunlarını çözmek amaciyla kendisinin cihazlarımı uygulamak ve üretmek değil, aynı zamanda başkalarına da aynı şeyi yapmaları amaciyla ilham vermek. Zira kişisel deneyimlerinize göre, sizin benzeri başka tek tanesini görmediğinizde bu icadı gerçekleştirmeniz veyahut kendinize amaç koymanız basit değil. Eğer bendeniz yapabilirsem, sen yapabilirsin ve her biri yapabilir.

 

 

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Amerika ANGELINA Jolie bilim bilim adamı bilim insanı genetik oyuncu uygulama suni zeka

CEVAP VER