Oyunlar eğlenceli vakit geçirebilmemizi ve Hem de kendimizi eğitmemizi sağlıyor olsa da, Ne yazık ki Mavi Balina benzeri perişan amaçlar amaciyla geliştirilen ve insanların can kaybına dahi neden olabilen oyunlar var. Mavi Bebek ile bunlara yenisi eklendi.

Mavi Balina hasebiyle ülkemizde ve hayat genelinde yüzlerce çocuğun hayatını kaybetmesi / intihara sürüklenmesi sonrasında Mavi Bebek adli oyunun eş vakalara neden olmaya başlaması uzmanları harekete geçirdi.

Mavi Balina’dan ardindan Mavi Bebek tehlikesi

Oynayanların anlattıklarına göre banyoda geçiyor. Banyonun ışığını kapatmanız ve ayna karşısında elinizde bebek varmış benzeri sallayarak tespit edecek kelimeler söylemeniz isteniyor. dahada sonrasında psikolojik olarak kişiyi etkileyen tek senaryo başlıyor.

Mavi Bebek oyunu şu anda çok dahada riskli görünüyor. Zira, kapalı dönem tek sistemin aksine Facebook ve Instagram üzerinden dolaysiz ileti yoluyla hedeflenilen çocuklara / kişilere ulaşılabiliyor ve bu platformlar üzerinden yönlendirme sağlanıyor.

Hürriyet’in haberine göre çocukların telkinle korkutulduğunu ve bunun 12-15 ıslak grubu çocuklar amaciyla tesirli olduğunu ifade eden Prof. Dr. Levent Eraslan sözlerine şu şekilde ayni ritimde devam etti”Tipik tek illüzyon ve hipnoz. Bundan ardindan yasamsal medya üzerinden çocuk bu sürecin kölesi oluyor. ‘Mavi Balina’ dahada evvel WhatsApp üzerinden dolaşırken, ‘Mavi Bebek’ şu anda TikTok, Facebook, Messenger ve Instagram üzerinden yürümekte.

‘Jonathan Galindo’ isimli sahte tek hesaptan başlayan tek uygulama. Çocuklar bu sürece girdikten ardindan onlara gelen buyrukları adina getiriyorlar. Biz yaptığımız araştırmalar neticesi bunun benzeri oyunlara ‘kademeli riskli oyunlar’ ismini verdik. Zira aynı ‘Mavi Balina’da olduğu benzeri basitten zora, normalden anormale yürüyen tek silsilede çeşitli talimatlar veriliyor. Kolda kesiklerle başlayan ve ‘intihar et, zarar ver, arkadaşının tek uzvunu kes’ benzeri korkunç ve ağlatısal direktiflere civarindan giden tek oyun”

mavi balinamavi bebekTehlikeli Oyun

CEVAP VER