Sosyal izolasyon tedbirleriyle Haneye kapanan kullanıcıların özellikle mobil ekranlarda geçirdiği süre katlandı. Çinli reklam zekası teknolojileri şirketi Social Peta araştırmasına göre, akıllı telefon kullanım süreleri yüzde 35 artarken bunun neticesi olarak vakit içinde telefonlara alınan bildirim sayısı ise yüzde 71 yükseldi.

Mesajlaşma uygulamalarında yüzde 40, mobil oyunlarda ise yüzde 32’lik kullanım artışı yaşandı. Sanki mobil ekranlara bağlı hayat pratiğinin tavan yapması her sene dahada çok dijital dünyaya yatırım yapan markaların da başta reklam çalışmaları olmak üzere ibrenin Tamamiyle dijital dünyaya dönmesini sağladı. Salgınla birlikte istikbal kaynaklarını artırıp, harcamalarını azaltmaya çaba eden şirketler ise özellikle dijital reklam yatırımlarının her tek lirasını çok dahada randımanlı kullanmak amaciyla değişik arayışlara yöneldi.

Yapay zeka, dijital reklamcılıkta başarıyı yüzde 40 arttırıyor

2020 senesi başında ülkemiz pazarına adım atan Social Peta, ADCost Intelligence ismini verdiği suni zeka temelli reklam yönetim aracını Türkiye’de de kullanıma sundu. İşletmelerin operasyonel baskısını hafifletmek ve var zorlukları birlikte aşmak amaciyla adım attıklarını belirten Social Peta kurucusu Rocks Su, ”600 milyondan çok reklam verisini Türkiye’deki marka ve ajanslara sunarak reklam performanslarını artırmayı hedefliyoruz. ADCost Intelligence ile evvel olarak Facebook ve asagi şirketleri var olan Instagram, Audience Network ve Messenger üzerinden verilen bütün reklamlara ait çözümler sunuyoruz. Markaların bu platformlarda reklam yatırımlarını izleyen yazılım, rakiplerinin ve sektördeki başka şirketlerin reklamlara nasıl ve ne kadarlık bütçe harcadıklarıyla genel stratejilerine değin içgörüler elde ediyor. Bu sayede reklam yatırımlarının optimize edilmesini sağlıyor” dedi.

Facebook iki milyardan çok kişiye ulaşabiliyor

Salgın dönemiyle yasamsal ağlara yükselen yönelimin özellikle gelişmekte var olan pazarlarda Facebook’un kullanıcı sayılarını ağırbaşlı oranda artırmasını sağladı. Social Peta’nın paylaştığı bilgilere göre, reklam verenler artık Facebook üzerinden hayat genelinde iki milyardan çok kişiye ulaşabiliyor. Bu rakam dünyadaki 13 ıslak ve üzerindeki toplaminda nüfusunun üçte birinden fazlasına eşit geliyor. Türkiye’de ise Bu yasamsal medya üzerinden 37 milyon kişi reklamlarla hedeflenebiliyor. Bu yasamsal medyanın etkin kullanıcılarının yüzde 80’inin nihayet 30 vakit içinde asgari tek reklam gördüğü belirtiliyor.

Dijtal reklam yatırımları artarken, maliyetler iki sene öncesine geriledi

Social Peta’nın incelemelerine göre, Facebook’un görüntüleme ve tıklama başına reklam maliyetleri 2018 seneye geriledi. 2019 Kasım ayına oranla ise yüzde 60 oranında düştü. Türkiye’de dijital mecra yatırımlarının yüzde 64’lük bölümünün mobil ekranlara yapıldığını aktaran Rocks Su, ”Mobil ekran reklam harcamalarının nihayet üç senedir vasati yüzde 32 büyüdüğün görüyoruz. özellikle Facebook ve Instagram benzeri yasamsal ağlar bu harcamalarda geniş pay alıyor. Geliştirdiğimiz makine öğrenimi ile reklam verenler, tahmine dayalı modeller sayesinde öneri stratejilerini dahada duygulu tek şekilde denetim edebiliyor. Bu yöntem, reklam harcamasının getirisini ve geliri artırabilmek dönüşüme odaklanmaları sağlıyor. Kriz sürecinde tertemiz istikbal üretmedeki maliyetleri kısmak elbet önemli. ama dahada ehemmiyetlisi harcanan her kuruşun art dönüşünün ve tesirinin maksimize edilmesidir” şeklinde konuştu.

CEVAP VER