Yeni kuşak teknolojilerin geliştirilmesi ile alakalı çalışmalarına süre gelen Türk Telekom, Türkiye’de evvel kez olduğu belirtilen; simetrik 10 Gbps indirme (download) ve yükleme (upload) hızları sağlayan tertemiz kuşak XGS-PON teknolojisini, açık kaynak kodlu erişim platformu üzerinde test ettiğini duyurdu. Verilen bilgiye göre, idareninde ülkemizden Yalnızca Türk Telekom’un bulunduğu beynelmilel tek organizasyon var olan Open Networking Foundation (ONF) ile yapılan çalışmalar neticeninde Ankara’da şirketin inovasyon merkezinde oluşturulan açık kaynak kodlu platform üzerinde denenen XGS-PON teknolojisi ile 10 Gbps’ye varan hızlara ulaşıldı.

Yüksek hızlı internetle, bütün cihazlardan 16K kalitesinde TV izleme deneyimi sağlanabilecek

Verile bilgiye göre, tertemiz kuşak PON teknolojisi var olan XGS-PON ile tek fiber kılından veri indirme ve yüklemede gigabitler düzeyinde hızlar sağlanırken, nihayet kullanıcılar, 16K ve 360 derece video, akıllı ev uygulamaları, çevrimiçi oyun, artırılmış ve sanal gerçeklik, e-eğitim ve e-sağlık benzeri uygulamalardan dahada hızlı ve kapsamı geniş tek şekilde yararlanabilecek. Bu teknoloji ile 10GB’lık tek film takriben 8 saniyede, 75 GB’lık tek dosya ise tek dakika benzeri kısa tek müddette indirilebilecek.

“Yerli imalat fırsatlarını zenginleştirip hızlandırmanın yanı sıra, vatan dışına da ihraç edebilme fırsatı sağlıyoruz”

Türkiye’nin dijitalleşmesi amaciyla çalışmalarını nihayet hız sürdürdüklerini belirten Türk Telekom Teknoloji genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç “Yeni kuşak XGS-PON teknolojisini, açık kaynak kodlu erişim platformumuz üzerinde test ettik. Bugüne civarindan yeryüzünde sayılı operatörün gerçekleştirebildiği bu denemeyi, Türk Telekom olarak tek ilke imzasini atarak ülkemizde evvel kez yasama geçirmekten mutluluk dolu olmak duyuyoruz” dedi.

Bu çalışmaların, gelecekte operatörlere müşterilerine sunacakları servisler amaciyla çeviklik ve çeşitlilik sağlayacağını belirten Kıraç, “Açık ve standart ara yüzlerden oluşan yazılım tabanlı erişim platformları sayesinde ananesel üreticilerin yanında minik ama inovatif üreticilerin de eko sisteme dahil olmasını sağlıyoruz. Bu tedarikçiler arasına türk mali üreticilerin de girebilmesi ve Hem de geliştirecekleri ürünleri vatan dışına ihraç edebilmesi amaciyla bu çalışmayı, çok mühim tek fırsat olarak görüyoruz” şeklinde konuştu.

Kıraç, genişbant web servislerinde kapasite, hız ve minimum gecikmenin önem kazandığı günümüzde, 5G ve fiber alanında geliştirdikleri ürün, teknoloji ve platformlar amaciyla nihayet derece mühim var olan fiber altyapılarının2020 2’nci çeyrek itibariyle 314 bin kilometreye ulaştığını ve 5G’ye en hazır operatör olduklarını vurguladı.

Verilen bilgiye göre, dünyanın önde gelen operatörleri ve açık kaynak kodlu tedarikçilerin bulunduğu beynelmilel organizasyonlarda etkin oyun alan Türk Telekom ve istikbal kuşak telekomünikasyon çözümleri sağlayıcısı şirketi Argela, buradaki çalışmalarından edindiği bilgi ve tecrübeler ile türk mali mahsul geliştirmeye çok mühim katkılar çikarmaya ayni ritimde devam ediyor. Bu kapsamda açık kaynak kodlu platformları da ekosisteme dahil eden şirket, türk mali ve ulusal tek iletişim altyapısı amaciyla yerlilik fırsatını ileriye taşıyor.

Erişim şebekeleri amaciyla yapılan yatırımların büyüklüğü göz önüne alındığında, bu tip çalışmaların Türkiye’de türk mali ekosisteminin gelişmesine ve dışa bağımlılığın azaltılmasına katkı sağlaması hedefleniyor.

CEVAP VER