Microsoft, yılbaşı tatili dönemiyle birlikte Xbox oyunları ile fazla zaman geçiren çocuklar için ebeveyn kontrolü getirdi. Xbox Aile Ayarları uygulaması için yapılacak güncelleme sonrasında konsol başında saatler geçirmek hayal olmuş gibi görünüyor.

Xbox oyunları için ebeveyn kontrolü nasıl olacak?

Microsoft tarafından güncellenecek Xbox Aile Ayarları uygulamasıyla ebeveynler, daha önceden sahip oldukları saat kısıtlaması dışında hesap engelleme ve satın alma gibi yeni kontrollere sahip oluyor.

Buna göre, daha önce saat sınırlandırması sağlayan uygulama, çocukların ödevlerini bitirmesi ya da aile üyeleriyle daha fazla zaman geçirmesini sağlamak için ebeveynlere hesabı da engelleme imkanı sunacak.

xbox oyunları, xbox ebeveyn kontrolü, xbox aile ayarları

Güncellemeye göre “Ekran süresini duraklat” adlı fonksiyon, belli bir süre için ya da yetişkinin atayacağı belirli bir zaman dilimini kapsayabilecek. Bu engelleme, uygulama aracılığıyla herhangi bir zamanda kaldırılabilecek veya günün sonunda otomatik olarak kapatılabilecek.

Yine oyun satın alımlarında da, ebeveynler ay sonunda sürprizlerle karşılaşmamak adına, “Satın almak için sor” seçeneğini aktif hale getirebiliyor. Böylece yetişkinlerin haberi olmadan çocukların oyun alışverişi yapması da engellenmiş oluyor. Ancak çocuğun hesabında bakiye varsa ya da hediye kuponu atanmışsa satın alma engeli bu durumda kullanılamıyor.

Xbox oyunları için gelen bu yeni aile ayarları sizce nasıl olmuş? Bu özellik ebeveynler tarafından çocukların oyun oynamasını tamamen engellemek için kullanılabilir mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.

xbox aile ayarlarıxbox ebevyn kontrolüxbox oyunlarıXbox Series Sxbox series x

Kaynak :shiftdelete

CEVAP VER