WhatsApp bu erken Türkiye‘deki kullanıcılarının uygulama ekranlarında hususi tek duyuru yayınladı. Hizmet Politikası ve saklılık kaideleri ile alakalı doğruları tekrar anımsadan ve “Durum” bölümünde paylaşılan ilanda şu ifadeler kullanıldı;

“Gizlilik Politikamız ile alakalı paylaştığımız nihayet güncellemeden bu yana Türkiye’deki kullanıcılarımızdan Bir hayli Sual aldık ve bu sualleri cevaplamak istiyoruz.

ÖZEL durum MESAJI GÖNDERMEYE BAŞLADILAR

Bu erken itibariyle Türkiye’deki kullanıcılarımıza, WhatsApp’ın ve Facebook‘un mesajlarınızı göremediğini tekrar teyit eden hususi tek durum iletisi göndermeye başlıyoruz.”

İşte o mesajlar;

DAYATTIĞI SÖZLEŞMEYLE TEPKİ ÇEKMİŞTİ

Dünyanın en popüler mesajlaşma uygulamalarından biri var olan WhatsApp, milyonlarca kullanıcısına dayattığı saklılık sözleşmesi hasebiyle hatri sayilir büyüklükte münakaşa yaratmıştı. Skandal karar sonrası ağır yara alan WhatsApp, çok sayıda kullanıcısını kaybetti.

DÜN DE TÜRKİYE BÖLGE BAŞKAN YARDIMCISI AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Eleştirilen kararla alakalı Facebook ortada Doğu, Afrika ve ülkemiz Bölge reis Yardımcısı Derya Özkaya Matraş da, tek İzah yapmıştı. WhatsApp’ın Önceden Yalnızca kişiler arasında kullanıldığını söyleyen Matraş, “Fakat mesajlaşma dahada yoğun halde hayatımıza girmeye başladıkça git gide işletmeler de iletişim seklinde olmak amaciyla yurttaslar benzeri Whatsapp’ı kullanmaya başladılar” demişti.

İŞLETMELER GÜVENLİ HOSTING HİZMETİ ALABİLECEKLER

Gizlilik politikasındaki güncellemeye gidilmesinin anne sebebinin bu olduğunu söyleyen Matraş, şunları kaydetmişti;

“Gizlilik politikamızı ileride işletmelerin müşterileriyle var olan WhatsApp üzerinden iletişimlerini yönetmelerine muavin olmak emeliyle güncelledik. Bu güncelleme; işletmelerin ileride isterlerse anne şirketimiz var olan Facebook üzerinden emniyetli hosting hizmeti alabilmelerine imkan sağlıyor. elbette Whatsapp üzerinden tek işletme ile mesajlaşıp mesajlaşmamak tekrar kullanıcının inisiyatifinde. veyahut bunun benzeri tek emniyetli hosting hizmetini Facebook üzerinden alıp almamak da işletmenin inisiyatifinde, Facebook’un değil.”

Söz konusu güncellemenin Whatsapp’ın Facebook’a veri paylaşımı uygulamalarını değiştirmeyeceğini kaydeden Matraş, “Whatsapp yıllardır Facebook’un tek parçası ve öyle kalmaya da ayni ritimde devam etmesi planlanıyor. Önümüzdeki günlerde Whatsapp’ın gizliliğinizi ve güvenliğinizi nasıl savunduğu ile alakalı Türkiye’deki kişilerle direk iletişim kurmak amaciyla çok dahada fazlasını yapacağız” ifadelerini kullanmıştı.

“WHATSAPP VE FACEBOOK iletileri OKUYAMAZ”

Matraş, ‘gizlilik ve uçtan uca şifreleme’ uygulaması ile de bilgi vermişti. Yapılan tertemiz güncellemenin mesajlaşmanın gizliliğini hiçbir şekilde etkilemeyeceğini belirten Matraş sözlerini şöyle sürdürmüştü:

“Kişisel mesajlarınız, aramalarınız, fotoğraf, video benzeri medya gönderileriniz her vakit uçtan uca şifreleme ile korunuyor. Bu şifrenin kilidini Yalnızca iletisi gönderen ve iletisi alan kişi açabilir demek. Uçtan uca şifreleme sayesinde ne Whatsapp ne Facebook bu mesajları veyahut bu iletilerin içeriklerini hiçbir şekilde okuyamaz veyahut dinleyemez demek. Bu Katiyen değişmeyecek.

“KİMSENİN KAYITLARI TUTULMUYOR”

Peki rehber ve kontaklarımız paylaşılıyor mu? Hayır. Rehberiniz Facebook ile paylaşılmıyor. Whatsapp’a rehberinize erişim desturu verdiğinizde bu mesajlaşmayı dahada hızlı ve dahada emin vaziyete getirmek amaciyla kullanılıyor. Başka bir deyişle Whatsapp hiç kimsenin mesajlaştığı veyahut aradığı kişinin kayıtlarını tutmuyor. tek defa şöyle düşünün, iki milyar kullanıcının kayıtlarını gizlemek en başta sizin amaciyla aynı zamanda Whatsapp amaciyla ağırbaşlı tek saklılık ve güvenlik rizikosu oluşturur.”

CEVAP VER