Türkiye Varlık Fonu tarafından yapılan İzah göre, Turkcell’in en hatri sayilir büyüklükte hissesi satın alındı. Satın alımla birlikte, ülkemiz Varlık Fonu en hatri sayilir büyüklükte Turkcell ortağı oldu. Turkcell tarafındaki paylarini satan şirketler ise Çukurova Holding ve Telia Company oldu.

Türkiye Varlık Fonu en hatri sayilir büyüklükte Turkcell ortağı oldu

Türkiye Varlık Fonu, Turkcell’in anne hissedarları ile yüzde 26.2 oranındaki endirekt hissesi almak amaciyla anlaştığını duyurdu. İsveçli telekom şirketi Telia Company, Turkcell üzerinde bulunan yüzde 24.02 oranındaki hissesini 530 milyon dolar karşılığında satışa çıkardı.

Telia Company, Turkcell’in yüzde 51 hissesine sahip var olan Turkcell Holding şirketinde yüzde 47.1 paya sahip. Turkcell Holding’in art var olan payları ise Çukurova Holding ve L1 şirketine ait. Çukurova Holding, Turkcell üzerinde sahip olduğu pay paylarını tarım Bankası’ndan aldığı krediye Güvence olarak vermişti.

Yapılan açıklamada, “Telia Company, LetterOne, Çukurova Holding, tarım Bankası ve alakalı taraflar ile imza adan sözleşmeler ile TVF, Turkcell’in en hatri sayilir büyüklükte hissedarı olacak. ülkemiz Varlık Fonu, Turkcell’in yüzde 26.2 oranındaki paylarini satın alıyor.” denildi.

Türkiye Varlık Fonu ise böylelikle en hatri sayilir büyüklükte Turkcell ortağı oldu. Satın alımın ardından, yönetim kurulundaki sayı hakkı da değişiyor. Ortaklık sonucunda, yönetim kurulunda bulunan 9 üyenin 5’i TVF tarafından belirlenecek.

Teli Company, Turkcell üzerinde bulunan yüzde 24.02’lik hisselerinin tamamını 530 milyon dolara satmaya karar verdi. Çukurova Holding ise endirekt paylarini satarak Tamamiyle çıkış yapacak. yönetim kurulundaki dört üye, Türkiye Varlık Fonu imtiyazı olmaksızın seçilebilecek.

Satın alma işleminin, bu sene içerisinde bitirmesi bekleniyor. Turkcell’in var temettü politikası ise sürdürülecek.

Tüm paydaşlar amaciyla tertemiz tek çagi başlatan satın almanın derhal peşinden tertemiz ortaklık yapısı şöyle olacak:

– TVF, toplaminda yüzde 26,2 içerisindeki yüzde 15’lik imtiyazlı hisseleriyle Turkcell yönetim Kurulu’ndaki 9 azadan 5’ini belirleyebilecek ve şirketin yönetim kontrolüne sahip en hatri sayilir büyüklükte hissedarı olacak.

– Telia, Turkcell’deki yüzde 24,02’lik endirekt hisselerinin tamamını 530 milyon dolar karşılığında satarak Turkcell’den çıkış yapacak.

– LetterOne, şirketteki hissenini toplamda yüzde 24,8’e çıkararak en hatri sayilir büyüklükte azınlık hissedar haline gelecek.

– Turkcell Holding müsterek girişimi sona erecek. Çukurova Holding ise endirekt paylarini satarak Turkcell’den çıkış yapacak.

– yönetim kurulundaki dört aza TVF imtiyazı olmaksızın seçebilecek ve bu sayede azınlık paydaşlar dahada çok güç kazanacak.

– Turkcell’in var temettü politikası sürdürülecek.

– Turkcell, hemide Borsa İstanbul ayni vakitte da New York borsasında işlem gören tek Türk şirketi olmaya ayni ritimde devam edecek.

Türkiye Varlık FonuturkcellTurkcell pay satışı

CEVAP VER