NASA, uzunca müddettir üzerinde çalıştığı ve geçen sene duyurduğu lazerle iletişim amaciyla çalışmaları hızlandırdı. Şimdiye civarindan iletişimde radyo dalgalarını kullanan feza ajansı, LCRD ( Laser Communications Relay Demonstration) isimli bu teknoloji ile dahada çok veriyi dahada hızlı şekilde iletmeyi planlıyor.

Uzay görevlerinin Ay ve hayat hududundan Mars ve ırak gezegenlere taşınması tertemiz iletişim imkanlarının da alana çıkmasını sağladı. NASA‘da bu manada tertemiz tek teknoloji ile karşımızda.

NASA, lazerle iletişim amaciyla düğmeye bastı

LCRD Başka bir deyişle lazerle iletişim teknolojisi, 1950 yılından beri kullanılan radyo dalgasının yerini alacak. NASA, bu teknoloji sayesinde hayat ile var olan iletişim veri tasima hızını artırmanın peşinde.

NASA, yaptığı deneylerde LCRD’nin teorik olarak dahada çok veri taşıyabildiğini aktardı. Radyo dalgaları var olan iletişim, uzunca müddettir kullanılan ama ara arttıkça ulaşım hızının yavaşladığı tek teknoloji. LCRD, kızılötesi ışınlarla gerçekleşiyor. Bu manada ırak mesafelerde dahada az kayba neden olacak.

yeni-uzay-iletisimi-lcrd-lazerle-iletisim-nasa

NASA sitesinde bulunan LCRD teknoloji alakalı görsel

NASA, lazerle yapılan bu iletişimin derhal hemen hiç dağılmadan dünyaya ulaşacağı görüşünde. bunun için göre Mars’ın eksiksiz tek haritası radyo dalgalarıyla 9 haftada, lazerle iletişim ile sadece 9 günde dünyaya ulaşacak. Bu manada LCRD teknolojisinin veri taşıma kapasitesini 10 kat ile 100 kat arasında artırması bekleniyor.

NASA, yapacağı deneyler sayesinde, lazerle iletişim teknolojisinin radyo dalgasının yerini alıp almayacağına karar verecek. Yerde yapılan denemelerde ise LCRD teknolojisi oldukça başarılı neticeler verdi.

LCRD amaciyla evvel test ise çok yakında Haziran ayında gerçekleşecek. ABD, evvel LCRD modülünü, Dünya’nın 22 bin mil üzerinde yörüngeye fırlatacak. NASA bu fırlatma sonrası Kaliforniya ve Hawaii üsleriyle modül arasında veri transferi deneyleri yapacak. Bu testler ise iki sene sürecek.

NASA, feza iletişiminde bütün dengeleri değiştirecek teknolojisi LRD amaciyla asıl adımı ise 2022 seneninde atacak. bunun için göre feza ajansı beynelmilel feza İstasyonu’na fırlatılacak var olan LCRD Düşük hayat Yörüngeli Kullanıcı Modemi ile değişimi başlatacak.

CEVAP VER