Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından harp alanında faal şekilde kullanılmaya başlanan kamikaze drone’lar çeşitleniyor. Döner kanat kamikaze drone Kargu teslimatlarını sürdüren STM, sabit kanatlı kamikaze drone Alpagu’ya baz alinarak çalışmalar da sona gelindi. Alpagu sene sonuna doğru güvenlik güçlerinin kullanımına sunulmaya başlanacak.

Türkiye tertemiz kamikazesi Alpagu çalışmaları sona eriyor!

Alpagu, tek bir asker tarafından kullanılabilecek; zırhlı araçlardan, Akıncı ve Anka benzeri silahlı insansız sema platformlarından atılabilecek. Türk müdafaa sanayisinin nihayet vakitte en dikkat çeken ürünlerinden kamikaze drone’lar yakın vakitte çeşitlenecek.

Türkiye’ye kamikaze drone denilen vurucu insansız sema araçlarını kazandıran STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ. bu alandaki mahsul çeşitliliğini ve araçların yeteneklerini artırmaya baz alinarak çalışmalar yürütüyor. Teslimatları süre gelen Otonom Döner Kanatlı Vurucu insansız sema aracı Kargu, meskun mahallerde mümkün hedeflerin tespiti ve gerektiği vaziyetlerde görev iptali fonksiyonlarına sahipken, nihayet test aşamasında var olan Alpagu ise; ananesel harp ortamlarında hafif yapısıyla hızlı dalışlar yaparak için hedeflere hasar veren saldırılar gerçekleştirebiliyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından harp alanında faal şekilde kullanılmaya başlanan Kargu’dan sonra, STM, Otonom Sabit Kanatlı Vurucu İHA Alpagu amaciyla yürüttüğü çalışmalarda ise sona geldi. Ağırlığı iki kilogramın altında var olan Alpagu‘ya yeryüzünde eş niteliklerde Yalnızca 3 platform bulunuyor.

Türkiye'nin tertemiz kamikazesi Alpagu!

Alpagu, minik boyutu ve hafifliğine karşın üzerinde hedefini tesirsiz vaziyete getirebilecek civarindan patlayıcı taşıyor, çok ırak mesafelerde görev yapabiliyor ve tek bir asker tarafından kolayca taşınıp görev alanında çok hızlı kullanılabiliyor. Alpagu Ayrı olarak üzerideki yapay zeka ve görüntü işleme kabiliyetleri, sessizliği, taşıdığı patlayıcıyı hedefe tam ulaştırma yetenekleriyle mühim tek sürpriz tesiri ve operasyonel üstünlük sağlıyor.

Zorlu tek geliştirme sürecini başarıyla tamamlayan STM, sahada yoğun testlere ayni ritimde devam ediyor. Laçerden fırlatma, uçuş, amaç ulaşma ve tesirsiz vaziyete getirme kabiliyetleri test edilen ve iyileştirilen Alpagu, oldukça başarılı neticelere ulaştı. Testlerin çok kısa süre içinde bitmesi ve sene sonuna Alpagu’nun TSK kullanımına sunulması hedefleniyor.

Dünyada çok az muadili bulunan Alpagu, sahip olduğu faik kabiliyetler yanında, sürü olarak kullanılabilme yeteneği, değişik platformlara entegre olabilmesi benzeri özelliklerle rakiplerinden ayrışıyor.

Alpagu, tek bir asker tarafından kullanılabildiği benzeri zırhlı otomobiller üzerinden çoklu lançerlerden atılabilecek versiyonları da olacak. Alpagu’nun, Bayraktar Akıncı Taarruzi İHA, Anka benzeri silahlı insansız sema platformlarından atılacak versiyonları geliştirilecek.

STM’nin gündeminde, Alpagu‘nun dahada büyük, dahada çok patlayıcı taşıyabilen, dahada uzunca menzilli ve dahada hızlı versiyonları da bulunuyor. 2 kilogramın altındaki minik boyutlu platformu geliştirebilme yeteneği sayesinde dahada hatri sayilir büyüklükte platformlar çok kısa vakitte kullanıma hazır vaziyete getirilebilecek.

Alpagu’nun dahada hatri sayilir büyüklükte versiyonlarına ait çalışmalar nihayetinde 10 kilogramın üzerinde ve dahada hatri sayilir büyüklükte hedeflere angaje olabilen platformlar üretilecek.

Bu sene başlayacak teslimatların ardından, istikbal seneden bu yana çeşitlenecek ürünlerle tek Alpagu mahsul ailesi oluşturulması amaçlanıyor.

Alpagu ve Kargu aynı segmentte!

Öte istikametten Alpagu, uzaktan algılama, görsel işleme ve takip yeteneği var olan Togan benzeri silahsız İHA platformlarına entegre şekilde görev yapabilecek.

Kargu’lar üzerinde sürü harekatı yeteneği geliştiren STM, ilerleyen dönemde Alpagu ve Kargu’nun aynı sürüde, değişik görev tipleri amaciyla kullanılabildiği tek kullanım konseptini yasama geçirecek.

STM Hakkında

Savunma Sanayii’ne mühendislik, teknoloji ve danışmanlık alanlarında çeyrek asırdan uzunca tek müddettir hizmet veren STM, bu erken sahip olduğu esas kabiliyet ve teknolojilerini askeri deniz platformlarından uydu çalışmalarına, siber güvenlikten hatri sayilir büyüklükte veri analitiği ve yapay zeka uygulamalarına varan stratejik alanlarda kullanarak ülkemizin ihtiyacı var olan ağırbaşlı alanlarda çalışmalar yürütmektedir.

Alpagustmtsk

CEVAP VER