Elazığ’da yaşanan depreminin üzerinden takriben 6 ay geçerken, ülkemizde devamlı artçı depremler alana geliyor. Bir gün evvel Bingöl’ün Karlıova kazasinda alana gelen 5.7 büyüklüğündeki zerzele sonrasında Yüksek Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan‘dan mühim izahlar geldi.

Sözcü tarafından paylaşılan habere göre “Doğu Anadolu fay kırığı tek canavarla birleşmiş durumda. Türkiye’nin zerzele haritasına baktığımız vakit ağırbaşlı hareketlilikler var” ifadelerini kullanan Ercan, Muş, Varto, Bingöl, Erzincan ve Erzurum‘un zerzele beklenen bölgeler olduğunu açıkladı.

Türkiye’de zerzele tehlikesi yükselen bölgeler!

Doğu Anadolu fay kırığının şimal Anadolu fay kırığı ile birleştiğini ifade eden Ercan’ın konuşmasındaki ağırbaşlı başlıklar şu şekilde;

 – Burada mühim var olan yerlerden Niksar, Reşadiye, Amasya ve Merzifon’a dikkat.

 – Sakarya çukuru, Kaynaşlı, Düzce, Adapazarı, Akyazı ve İznik bölgeleri istikbal 10 senede zerzele duyarlılığı çok alanlar.

 – Marmara’nın güneyinde Bandırma, Gönen doğrultusu, Balıkesir ve Sındırgı arası gergin.

 – özellikle Aydın-Büyük Menderes çukurunun bulunduğu Denizli’den başlayıp Nazilli, Aydın, Kuşadası, Söke, Simav ve Sisam Adası’nın bulunduğu kesim gergin.

 – cenup Ege yayı olarak aldığımız Dalma Batma kuşağının Girit, Rodos, Fethiye, Finike, Kaş ve Marmaris kesiminde gerginlik birikimi var. Ege sularında nihayet tek senedir bu gerginlik Ege’nin doğusuna doğru kayma eğiliminde.

 – Çameli’nin bulunduğu kesimden Burdur, Isparta büklümü Beyşehir, Afyonkarahisar’ı çekince altına sokacak nitelikte. başka tek bölüm ise Hatay, İskenderun, Antakya, Ölüdeniz kırığı çok uzunca müddettir geriliyor.

 – Çukurova’nın bulunduğu kesimde Osmaniye, Adana ve Ceyhan uzunca müddettir tek zerzele üretmiyor.

Türkiye’de depreme karşı en emniyetli yerler neresi?

Gürcistan ve Artvin’den başlayarak Bulgaristan hududuna civarindan Karadeniz kıyılarının çok emniyetli olduğunu da anımsadan Ercan başka emniyetli yerleri şu şekilde açıkladı: Kilis, Şırnak, Diyarbakır’ın cenup kesimleri. Yozgat ve Sivas’ın ortada kesimleri, Ankara, Konya, Karaman ve Niğde dolayları ile Trakya’nın şimal kesimi.

Deprem tehlikesi yükselen bölgelerden birinde yaşıyor musunuz? Depreme karşı ne tür tedbirler alıyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz..

Depremdeprem tehlikesiTürkiyetürkiye deprem

CEVAP VER