Corona virüsü dağılmaya ayni ritimde devam ederken, özellikle karantina döneminde kredi kartları oldukça çok kullanıldı. Bu kapsamda 2020 yılının evvel 6 ayını kapsayan ülkemiz kredi kartı kullanım verilerini, Bankalararası Kart Merkezi açıkladı.

Türkiye kredi kartı sayısını artırmaya ayni ritimde devam ediyor!

Haziran sonu bilgilerine göre ülkemizde 71,9 milyon adet kredi kartı, 172,9 milyon adet banka kartı bulunuyor. geçen sene aynı asama ile kıyasladığımızda kredi kartlarında yüzde 6, banka kartlarında yüzde 11’lik tek artış laf konusu.

parmak izi ile kredi kartı 2

Bu kapsamda toplaminda kart sayısı yüzde 9’luk artış ile 245 millyon seviyesine ulaştı. Pandeminin etkisiyle tediye davranışları değişmeye ayni ritimde devam ederken 2020 yılının evvel altı ayında kartlarla toplaminda 500 milyar TL meblağında tediye yapıldı.

Daha ayrıntılı tek şekilde baktığımızda: 2020 yılının evvel altı ayında toplaminda 107 milyar Lira meblağında webten kartlı tediye yapıldı. bunun için göre webten kartlı ödemelerde, 2019’un evvel altı ayı ile kıyasla, yüzde 24 oranında artış gerçekleşti.

Yine 2019’un evvel altı aylık döneminde toplaminda kartlı ödemelerin yüzde 18’ini oluşturan webten kartlı ödemelerin bu sene evvel altı ayında hissenini arttırarak yüzde 21’e eriştiği görüldü.“Elektronik eşya”nın yüzde 43, “market-gıda”nın yüzde 33, “kamu/vergi ödemeleri”nin yüzde 20, “yapı malzemeleri”nin yüzde 16 ve “sigorta” piyasasinin yüzde 14 büyüme ile ön plana çıktığı görülüyor.

Türkiye kredi kartı kullanım oranları ile alakalı ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz…

coronacorona virüskredi kartıkredi kartı kullanımı

CEVAP VER