Tayvanlı yarı iletken üreticisi TSMC, Kirin 9000 amaciyla çalışmalarında sona geldi. Huawei tarafından geliştirilen ve TSMC’nin hatri sayilir büyüklükte imalat payına sahip olduğu işlemci amaciyla 15 milyon adet sipariş vardı. ama ABD’nin yaptırımları ve baskıları neticesi bu sayıya ulaşılmadan imalat işlemi tamamlandı. bu yüzden üretimin hatri sayilir büyüklükte miktarı yoksun kalmış oldu.

Kendisine karşı alınan kararlardan ardindan çalışmalarına hız veren firma, en mühim donanım parçalarından var olan işlemci amaciyla sıkıntı yaşayabilir. Zira dünyanın en hatri sayilir büyüklükte işlemci tedarikçilerinden biri var olan TSMC, Huawei amaciyla çalışmayı sonlandırıyor.

TSMC, Kirin 9000 üretimini tamamlıyor

Alınan karar doğrultusunda 15 Eylül tarihiyle birlikte TSMC’nin Huawei üretimleri sona erecekti. bu yüzden verilen sipariş tamamlanmasa da imalat bitmiş oldu. Yukarıda belirttiğimiz benzeri 15 milyon adet sayısına erişmek mümkün olmadı. Gelen bilgilere göre Tayvanlı firma verilen siparişin 8.8 milyon adedini üretti.

Bu da TSMC tarafından üretilmesi koşul olan 6.2 milyon adet Kirin 9000 işlemcinin üretilmeyeceği mananına geliyor. Böylesine çok sayıda yoksun donanım hasebiyle Huawei’nin tek sıkıntı yaşayıp yaşamayacağı heyecan konusu. ama bu sayıların resmen onaylanmadığını ve sızdırılan bilgilere dayandırıldığını belirtmekte yarar var.

tsmc kirin 9000

Üretilen işlemcinin özelliklerine baktığımızda bizi 5 nm fabrikasyon zamani karşılıyor. Bu da üretiminin 7 nm fabrikasyon sürecinden dahada uzunca ve dahada masraflı olacağı mananına geliyor. başka tek bilgiye göre 5 nm fabrikasyon sürecine sahip tek işlemcinin üretilmesi 238 dolar maliyetle oluyor. 7 nm fabrikasyon süreçli işlemci içinse 233 dolar maliyet bilgisi var.

Huaweihuawei tsmcKirin 9000kirin 9000 üretimi

CEVAP VER