Otomotiv teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte araç kullanımı dahada da kolaylaştı. Kullanım kolaylığının yanında perişan niyetli kişilerin saldırılarına da açık vaziyete gelen tertemiz kuşak otomobiller kullanıcıları endiseli etmeye başladı. Tesla Model 3, tek hacker grubu tarafından hacklendi.

Tesla Model üç tek hacker grubu tarafından hacklendi

Siber güvenlik araştırmacıları tertemiz kuşak otomobillerin güvenlik protokollerini test etmeye ayni ritimde devam ediyor. Geçtiğimiz senelerde Çin menşeili Keen Security Labs siber güvenlik ekibi Model S’i hackleyerek uzaktan denetim etmişti. Güvenlik araştırmacıları pc üzerinden kapı ve bagaj açma, otomatik fren özelliğini devreye sokma benzeri işlemler ile gündeme gelmişti.

Tesla Model üç tek hacker grubu tarafından hacklendi

Bu sefer Tesla Model 3 ile alakalı çalışma yapan tek başka grup video yayınladı. Tiger-Team ismindeki tek grup tarafından API (Application Programming Interface) erişimi sağlandığı açıkça görülebiliyor. API sistemleri istemci ve sunucu arasındaki için kaideler çerçevesinde işlem yapılmasını sağlıyor.

Güvenlik araştırmacılarının API sistemi üzerinden başka özelliklere ulaşıp erişmediği ne yazık ki bilinmiyor. ama elde edilen veriler doğrultusunda aracı çalıştırabildikleri de olasılık ediliyor.

Bu olay ile alakalı şirketten Daha resmi tek İzah gelmedi ve bu güvenlik açığının güncelleme ile kapatılıp kapatılmadığı ne yazık ki bilinmiyor.

Model üç hacklendiTeslaTesla Modeltesla model 3Tesla Model üç hackerlar tarafından hacklendiTesla Model üç hacklendi

CEVAP VER