Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “sosyal medya düzene sokulmalı” çağrısı sonrasında, yasamsal medya platformlarına düzenleme geleceği belirtilmiş. Sonrasında, yasamsal medya komisyonunun kurulması da kararlaştırılmıştı. Bu kapsamda AK parti grubu tarafından hazırlanan sosyal medya düzenlemesi teklifi, Cumhurbaşkanına sunuldu.

Düzenleme, toplamda 11 maddeden oluşuyor.

Sosyal medya düzenlemesi amaciyla detaylar belli oldu

Meclisin de tatile girmesi yaklaşırken, nihayet yenilemeler Cumhurbaşkanına sunulmaya çalışıldı. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanının yasamsal medya amaciyla düzen etme fikrini açıklamasından sonra, mevzu hakkinda komisyon kurulacağı da açıklanmıştı. MHP‘ye de gönderilen düzenleme, toplamda 11 maddeden oluşuyor.

Bu hafta meclis başkanına sunulacak öneri ile, İhtiyaç duyulan yükümlülükleri yerine getirmeyen yasamsal medya kullanıcısının web trafik bant genişliği evvel etapta yüzde 50, sonraki etapta yüzde 95 oranında daraltılacak. bunun için ekstradan yasamsal medya şirketleri, verilerini Türkiye’de barındırmak zorunda. Bu yükümlülüğü adina getirmeyen şirketlere de para cezası verilebilecek.

Sosyal medya düzenlemesi kapsamında Türkiye’de günlük tek milyondan çok kullanıcı erişimine sahip yasamsal medya şirketleri, Türkiye’de temsilci bulundurmak zorunda. Bu yükümlülüğü adina getirmeye yasamsal medya şirketinin evvel etapta yüzde 50, 2. etapta ise yüzde 95 olmak üzere bant genişliği daraltılacak.

Sosyal medyayı kullanan kişiler, şirketlere yasamsal medya içeriklerinin kaldırılması veya erişim engelinin getirilmesi amaciyla başvuruda bulunabilecek. Bu başvurulara, için saat içinde olumlu veyahut olumsuz cevap verilmek zorunda. Başvuruları Cevapsız bırakan şirketlere ise para cezası verilebilecek.

sosyal medyasosyal medya düzenlemesisosyal medya düzenlemesi detayları

CEVAP VER