Amazon’un, Apple’ın ve Google’ın sesli asistanları, Black Lives Matter hareketi amaciyla desteklerini bildiriyor. George Floyd’un tek zabita memuru tarafından ölümünün derhal peşinden ırkçılık ve zabita şiddeti karşısında 50 eyalette ve dünyanın her yerinde yurttaslar protesto ediyor. Bu protestolar ayni ritimde devam ettikçe, teknoloji şirketleri de ırkçı adaletsizliğe karşı dayanışma gösteriyor. Bir hayli şirketin derhal peşinden şimdi de sesli asistanlar ırkçılığa karşı tek kalp oldu!

Sesli asistanlar ırkçılığa karşı duruyor

ABD protestoları ile başlayan asama derhal hemen bütün dünyaya dağılmış durumda. Black Lives Matter hareketi  olarak da adlandırılan bu protestolar neticesi Bir hayli gelişme yaşandı. Bu gelişmeler ışığında Sony, Infinity Ward ve benzeyen şirketler de bu devinim kapsamında kararlar verdi.

Birçok şirketin yanında şimdi de karşımıza sesli asistanlar çıkıyor. Apple, Google ve Amazon benzeri teknoloji şirketleri, sesli asistanlarını Black Lives Matter hareketi hakkındaki suallere cevap saglamak üzere programladılar. Apple’ın Siri ve Google Asistanının her ikisi de, “Black Lives Matter” hareketinde kilit Sual olan, “Tüm hayatlar mühim mi?” suali sorulduğunda ırkçılık karşıtı yanıtlar veriyorlar.

Google Home ile ahenk gösteren çalışan Google Asistanına “Tüm hayatlar mühim mi?” suali sorulduğunda,”Black Lives Matter. kara tenli yurttaslar bu ülkedeki herkese tanınan özgürlüklerin aynısını dogruluk ediyorlar ve karşılaştıkları adaletsizliğin farkına varmak bunu düzeltmenin evvel adımı.” Cevabını veriyor.

Apple’ın sesli asistanı Siri de eş tek cevap veriyor. kara tenli insanların hayatları mühim mi? suali sorulduğunda ise Siri kabaca,” Evet, kara tenli hayatlar önemlidir.” Cevabını veriyor ve Black Lives Matter hareketinin internet sitesinin irtibatını veriyor.

Benzer tek Sual da Amazon’un Alexa’sına soruluyor. bütün hayatların mühim olduğunu söyleyen akıllı asistan, özgürlüğün herkese eşit şekilde sağlanması gerektiği Cevabını veriyor.

Teknoloji şirketlerinin bu hamlesinin yanında Bir takım insanlar, Daha bunun yapma hareketler olduğunu düşünüyor. tekrar de sesli asistanların ırkçılık karşısında bu şekilde konumlandırılması iyi görünüyor. Sizler ne düşünüyorsunuz? Bizlerle fikirlerinizi yorumlarda paylaşın.

Black Lives Mattersesli asistansesli asistan alexasesli asistan Sirisesli asistanlarsesli asistanlar ırkçılığa karşı

CEVAP VER