Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri Derneği (OSS), pandeminin derhal peşinden sektörün nabzını tutmak amaciyla düzen ettiği anket çalışmalarından tek ötekisi var olan temmuz ayı çalışmasını yayınladı. Çalışmaya göre; Temmuz ayında sektördeki vatan içi satış oranlarında tek evvelki aya göre vasati yüzde 13 artış yaşandı. Sektörde istihdam oranlarının ağırlıklı olarak korunduğu gözlemlenirken, katılımcıların yüzde 40’a yakınının tek sonraki üç ayda tertemiz tek yatırıma sıcak baktığı açıklandı.

Temmuz ayında katılımcıların vatan içi satışlarında Haziran ayına göre vasati yüzde 13 artış alana geldi. Dağıtıcı üyelerin satışlarındaki artış oranının yüzde 8, üreticilerin ise yüzde 18 olduğu aktarıldı. Satışlarında yüzde 50’nin üzerinde artış yaşayanların oranı ise yüzde 10’a yaklaştı. geçen sene aynı çagi ile karşılaştırıldığında ise bu sene Temmuz ayında vasati yüzde 13’e yakın artış oldu.

Bir evvelki döneme göre temmuzda katılımcıların yüzde 35’i tahsilat vaziyetinin iyiye baz alinarak olduğunu belirtti. Dağıtıcı üyelerin yüzde 11’i, üreticilerin de yüzde 9’u “kötü”
değerlendirmesini yaparken, “değişiklik yok” diyenlerin oranı ise dağıtıcı üyelerde yüzde 48, üreticilerde ise yüzde 46’yı buldu. Dağıtıcı üyelerin yüzde 34’ü ile üreticilerin yüzde 36’sı “iyi” derken, dağıtıcı üyelerin yüzde 4’ü ile üretici üyelerin yüzde 7’si de “çok iyi” değerlendirmesini yaptı.

EN BÜYÜK mesele TEDARİK!

Ankete göre; geçen ay gözlemlenen mevzuların başında “tedarikte yaşanan aksamalar” geldi. Katılımcıların yüzde 47’si “tedarik problemlerine”, yüzde 44’ü “gümrüklerde yaşanan problemlere”, takriben yüzde 43’ü “pandemi hasebiyle çalışanların motivasyon kaybına”, yüzde 20’si “nakit akışında yaşanan problemlere”, yüzde 14’ü “iş ve istikbal kaybına” ve yüzde 2’si de “döviz kuru/kur artışına” ait sorunlara dikkat çekti. Yüzde 13’lük kesim de tek mesele yaşamadığını söyledi.

TSE SÜREÇLERİNDE GECİKMELER VAR!

Araştırmada; katılımcıların gerçekleştirdiği ithalatların TSE süreçlerinde yaşanan başlıca sorunlara da dikkat çekildi. En mühim konulardan birinin TSE süreçlerindeki gecikmeler olduğu belirlenirken, gecikme hasebiyle oluşan antrepo maliyetleri ve uygulama değişikliklerinden dolayı piyasada mahsul bulunabilirliğinin azalması ve bunun için bağlı oluşan ücret artışı da yaşanan sıkıntılar arasında yer aldı. dahada evvel vatan dışındaki üreticilere TSE tarafından verilen TSE Standartlarına Uygunluk vesikalarının kullanılamaması da mevzubahis meseleler arasında sıralandı. Çalışmada; OSS Derneği yasal yenilemeler Çalışma Grubu’nun TSE yetkilileri ile yaptığı itinali görüşmelerde bu sorunların aktarıldığı ve iki müessesenin çözüm amaciyla dirsek temasında olduğu vurgulandı.

laf Temmuz ayı uygulama

CEVAP VER