Birkaç gün önce başlayan Ramazan Bayramı’nda salgın sebebiyle sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. 27 Mayıs 2020 tarihi itibarıyla bu kararın sona erdi. Şimdi ise Sağlık Bakanlığı yeni önlemleri ilk kez açıkladı: İşte o yeni önlemler ve yapılmaması gerekenler:

Sağlık Bakanlığı yeni önlemleri açıkladı! İşte o önlemler

Bildiğiniz gibi Corona virüsü sebebiyle birçok karar alınıyor. Özellikle alınan kararların hızlı bir şekilde duyurulmasıyla vatandaşlar kararlara uymaya çalışıyor. Sizler için geçenlerde Sağlık Bakanlığı’nın Corona virüsü rehberini duyurmuştuk, şimdi ise Sağlık Bakanlığı yeni önlemleri ilk kez yayımladı.

Söz konusu önlemler kapsamında hazırlanan rehberde toplamda 11 farklı sektöre yönelik adımlar yer alıyor. Bu sektörlerde alınması gereken önlemler için hazırlanan bu liste yazılı bir açıklama şeklinde yayımlandı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, normalleşme sürecinde söz konusu sektörlere yönelik hazırlanan rehberlerin ‘COVİD-19 Sağlık Yönetimi ve Çalışma Rehberi’ başlığı ile yayımlandığı aktarıldı.

Daha önce yayımlanan rehberde güncellemeler yapıldığı görülen yeni rehber farklı sektörlerdeki kararlar farklı başlıklar altında toplandı.

saglik bakanligi yeni onlemleri acikladi-Saglik- bakanligi-nin yeni onlemleri neler

Sağlık Bakanlığı’nın yeni önlemleri neler?

Yayımlanan rehberde yer alan önlemlere göre, Beyaz eşya ve mobilya mağazalarında, kozmetik ve parfümeri mağazalarında, akaryakıt istasyonlarında, market ve süpermarketlerde, oto yıkamalarda, oto servis, tamirhaneler ve lastikçilerde, oto galeri ve oto kiralama işletmelerinde ve bunların yanında, ofis ve büro sisteminde faaliyet gösteren tüm işletmelerde, emlakçılar ve gayrimenkul danışmanlık ofislerinde, elektronik ve telekomünikasyon mağazalarında ve tesisatçılarda uyulması gereken ve aynı şekilde alınması gereken tedbirler açıklandı.

Rehberde yer alan detaylara göre, beyaz eşya ve mobilya mağazalarında çalışan ve müşteri dahil 4 metrekareye 1 kişi olacak şekilde içeriye müşteri alınması gerekiyor. Kozmetik ve parfümeri mağazalarında ise iş yeri girişinde müşteriler tarafından kullanılmak üzere el antiseptiği veya en az yüzde 70’lik alkol içeren kolonya bulundurulması gerektiği yazıyor.

Akaryakıt istasyonlarında ise maskesiz ve maskeyi uygun şekilde kullanmayan müşterilerin içeri alınmaması, yine market ve süpermarketlerde aralıklı olarak sosyal mesafenin korunması ile ilgili anonsların yapılması gerektiği aktarılıyor. Bu kural zaten önceki önlemler ışığında yine devam ettirilen önlemler arasında yer alıyor.

Oto yıkamalarda ile oto servis, tamirhaneler ve lastikçilerde, müşteriler ve çalışanlar için el antiseptiği bulundurulması gerektiği özellikle vurgulanıyor. Oto galeri ve oto kiralama işletmeleri, ofis ve büro sisteminde faaliyet gösteren tüm işletmeler, emlakçılar ve gayrimenkul danışmanlık ofisleri ve tesisatçılarda ise misafir alınmaması gerektiği aktarılıyor. Elektronik ve telekomünikasyon mağazalarında ise müşterilerin sadece teşhir ürünlerini incelemelerine izin verilmesi gerektiği belirtiliyor.

corona virüsüCorona virüsü kararları türkiyeCorona virüsü salgınıCorona virüsü salgını Türkiye

Kaynak :shiftdelete

CEVAP VER