Oyunseverlerin hatri sayilir büyüklükte tek coskuyla beklediği PlayStation5’in tanıtımı yapıldı. Sony tarafından yapılan tanıtımda oyun konsolunun çıkış tarihi ve ücreti da duyuruldu. İki değişik sürümle karşımıza çıkacak var olan konsolun disk takılabilen normal sürümünün ücreti 499 dolar, disk girişi olmayan sürümünün ücreti ise 399 dolar olarak açıklandı.

Çıkış tarihi

ABD, Japonya, Kanada, Meksika, Avustralya, tertemiz Zelanda ve cenup Kore’de bulunan oyunseverler, konsola 12 Kasım tarihinde ulaşabilecek. Dünyanın art var olan ülkelerinde mevzubahis oyun konsolunun çıkış tarihi 19 Kasım olarak bildirildi.

Türkiye’de tahmini fiyatı

PS5’in Türkiye’deki hayranları dolar bazından açıklanan ücret üzerinden ülkemizdeki satışa rakamını olasılık etmeye çalışıyor. Bu noktada dikkat edilmesi koşul olan ani çok husus bulunuyor. Öncelikli olarak oyun konsollarına tatbik edilen gümrük vergisi ve KDV oranlarının hesaplanması gerekiyor. Nisan ayında Resmi Gazete’de bu erken yayımlanan karar ile oyun konsollarının ithalatında tek Ekim tarihine civarindan yüzde 50 oranın ek gümrük vergisi uygulanmaya başlandı. tek Ekim’den ardindan ise bu vergi yüzde 20 olarak uygulanmaya ayni ritimde devam edecek. Yüzde 18 olarak uygulanacak KDV’yi de hesaba katarsak alana tahmini tek rakam çıkıyor.

PS5, 30 Eylül’den ardindan ülkemize gireceği amaciyla fiyatının, değişen hafıza kapasitesine göre 5 bin 500 Lira – 7 bin Lira arasında olması bekleniyor. Bu noktada markanın Türkiye’deki ücret politikası da çok mühim görülüyor. ülkemiz pazarında bulunan başka oyun konsollarının bedellerine göre tek fiyatlama yapabilir.

Playstatıon 5 özellikleri

İşlemci: 8 çekirdekli AMD Zen iki CPU, 3,5 GHz
Grafik kartı: AMD Radeon RDNA 2, Işın izleme hızlandırma desteği, 2,23 GHz’e civarindan değişken frekans
RAM: 16 GB GDDR6 RAM
Depolama: 825 GB SSD, 5,5 GB/sn okuma hızı
Ses: Tempest 3D
Oyun Diski: 100 GB/disk’e civarindan Ultra HD Blu-ray
Video Çıkışı: 4K 120 Hz, 8K, VRR desteği (HDMI 2.1)

Ali Canberk Özbuğutu

CEVAP VER