Bir ısı eşanjörü, bir soğutucu tarafından salınan ısının çevreye aktarıldığı bir cihazdır. Cihazın içinde, içinden sıvının (ısı taşıyıcı) geçtiği oluklu levhalar vardır. Isıtma ekipmanı, plakalı ısı eşanjörü (PHE), en güvenli cihazlardan biridir, ancak kendi eksiklikleri vardır.

 

Plakalı ısı eşanjörünün yıkanması, cihazın başarılı bir şekilde çalışması için gerekli olan zorunlu yöntemlerden biridir, ileride onarımları önlemek için. plakalı eşanjör Sıvı soğutucunun kimyasal bileşiminde plakalara oturabilen maddeler içermesi nedeniyle, cihazın tıkanmasını önlemek gerekir. Bu yöntem, başarılı ve verimli ısı transferinin anahtarıdır.

 

Pirinç. 1

PHE ve düzenli temizlik gerekiyor

PHE etkili ve ucuz bir ısıtma ekipmanı olduğundan, modern şirketler tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Ekipman performansına küçük yatırımlar, yüksek kullanım verimliliği, plakalı eşanjörlerin yıkanması nedeniyle tam olarak yapılır. Diğer tip ısı eşanjörleri, PHE’den daha sık temizlik gerektirir.

 

Plakalı Isı Eşanjörlerinin Yıkanmaması Aşağıdaki Sonuçlara Yol Açar:

 

Kirlilik, plakaların termal iletkenliğini değiştirir.

Acil durum riski artar.

 

Plakalar, maksimum ısı çıkışını artırmak için ince metallerden yapılmıştır. Temizlik yapılmaması, yağış miktarını en aza indirir ve temizlik yapılmaması, ekipman onarımlarına neden olur. Plakalı eşanjörlerin yıkanmaması cihazın verimini düşürür ve gerekli ısıyı koruma maliyetini artırır. PHE çalışmasının performansını olumsuz yönde etkileyen birikmiş kontaminasyonu gidermek için yıkama (temizlik) gereklidir.

 

Pirinç. 2

Ayrıca, cihazın zamanında temizlenmesi (yıkanması) olmadan, zamanla, çıkarılması finansal maliyetler, uzmanlar tarafından onarım gerektiren acil bir duruma yol açar. plakalı eşanjör Plakalı eşanjörlerin zamanında yıkanması, plakalı eşanjörleri tamir etmeme maliyetinden tasarruf sağlayarak yüksek düzeyde sistem performans verimliliği sağlamaya yardımcı olur.

 

Yıkama Isı Eşanjörü Ve PHE

 

Herhangi bir tipteki ısı eşanjörü uzun süre dayanır ve yıkanırsa (temizlenirse) zamanında onarılması gerekmez. Çok çeşitli yıkama programları vardır. plakalı eşanjör Temizleme, ekipmanın normal çalışmasını bozan kontaminasyondan yapılır. Çoğu ısı eşanjörü, ısı transfer bileşenlerinin duvarlarındaki kireç birikintilerinden arındırılmalıdır.

 

Plakalı ısı eşanjörlerinin ve daha fazlasının onarımını önlemek için düzenli temizlik önemlidir. PHE’yi her iki veya dört yılda bir, ancak muhtemelen daha fazla temizlemek gerekir. plakalı eşanjör Böyle bir sisteme uymazsanız plakalı eşanjörlerin tamiri ve ileride eşanjörün yeni bir cihaz ile değiştirilmesi sıradan bir iş haline gelecektir. Onarım maliyetleri önleyici yıkama (temizlik) gibi ucuz olmayacaktır.

 

PHE’nin performansı için en tehlikeli olan, ısı eşanjörünün içine yerleştirilen ölçektir. Sert çökeltilmiş tuzların ölçeğine magnezyum hidroksit denir. Agresif malzemelerin temizlenmesi, ısı eşanjörünün bir kimyasal ile yıkanmasıyla yapılır. Ancak ölçek, yalnızca ısı eşanjörünün mekanik olarak yıkanması (temizlenmesi) kullanılarak temizlenebilen daha karmaşık bir bileşime de sahip olabilir.

 

Plakalı Isı Eşanjörleri Aşağıdakiler Kullanılarak Temizlenebilir:

 

Kimyasal yıkama;

Mekanik yıkama

 

PHE Yıkama Yönteminin Seçimi Aşağıdaki Faktörlere Bağlıdır:

 

Ölçek türü;

Soğutucudaki Malzemeler;

Isı eşanjörü biriktirme aşaması

kimyasal yıkama

Plakalı ısı eşanjörünün kimyasal yıkama ile temizlenmesi (Şekil 2) yalnızca düşük PHE kontaminasyonu için kullanılır. Ciddi derecede kirlenmiş ekipmanı sadece mekanik olarak temizleyin.

 

 

Pirinç. 3

Kimyasal reaktifler, PHE’den oldukça agresif ölçeği bozar ve kaldırır. Bir yıkama maddesi (temizlik) satın alırken, bileşimine aşina olmalısınız, soğutucunun bileşimine uyan en iyi seçeneği seçin.

 

Plakalı eşanjör temizlenmeden ekipman çıkarılmaz. Çamaşır ve mekanik temizlik ile tasarruf arasındaki fark budur. PHE cihazına kimyasal enjekte etmek ve kirli suyu soyma pulu ile çıkarmak için özel ekipmanlar kullanılmaktadır.

 

Kuru Temizleme Adımları:

Özel ekipman, aktif reaktiflerle kimyasal çözeltiye PHE’ye girer. Malzemeler ölçeği bozar.

Kimyasallar bir süredir MEÖ’dedir (kullanım talimatlarına göre) ve dolaşımdadır. Bu sırada tortular çıkarılır.

PHE temiz su ile yıkanır. Kimyasal ekipman gibi ekipmanların içinde bir süre su dolaşır. Daha sonra sıvı çıkarılır.

Çıkış suyu önemli ölçüde berrak olana kadar yukarıdaki üç nokta tekrarlanır.

PHE’yi temizledikten sonra ekipmanı kontrol etmek gerekir. Cihaz normal çalışma için test edilmelidir:

 

Isı eşanjöründe soğutma sıvısı basıncı ölçümü;

Sızıntıyı, cihaz bütünlüğünü kontrol edin.

PHE onarımını, arızasını önlemek için, başlamadan önce kontrol edilmesi zorunlu olmalıdır.

 

Mekanik Yıkama

 

Mekanik temizleme aynı zamanda katlama olarak da adlandırılır (Şekil 3). Bu temizleme yöntemi, sahipleri tarafından nadiren izin verilen ağır toprak ve küçük aşındırıcı tortuları etkisiz hale getirdiği için daha az kullanılır. Bu temizleme yöntemi daha fazla zaman alır, plakaların ayrılmasını gerektirir ve onarımlardan daha ucuzdur. Plakalar yüksek su basıncı altında yıkanır. Uzun süre oluşan büyük miktarda tortu, hidrodinamik liç (temizleme) sayesinde temizlenebilir.

CEVAP VER