Optik ve dijital yakınlaştırma arasındaki farklar nedir? Doğru bildiğimiz yanlışları öğrenmeye hazır mısınız?

Zoom Başka bir deyişle yakınlaştırma performansı, Bir hayli kamera özelliği gibi, teknoloji devlerinin sunduklarından çok dahada karmaşık tek yapıya sahiptir. Samsung, Huawei ve Xiaomi benzeri akıllı telefon üreticileri artık 10x, 50x ve Hem de 100x yakınlaştırma özelliğini bünyesine eklemiş durumda. Peki bu ayrım yaratabilir mi? İşte optik ve dijital yakınlaştırma arasındaki farklar…

Optik ve dijital yakınlaştırma arasındaki farklar neler? Neye dahada çok ücret ödüyoruz?

Yakınlaştırma nedir? 5x veyahut 10x olması aslında ne manaya geliyor? Mercek büyütme (bir merceğin uzaktaki nesneleri ne civarindan büyüttüğü) odak uzaklığının ve Neticede alana çıkan görüş alanının tek sonucudur.

Odak uzaklığı dahada uzunca var olan ( görsel sensörünün boyutuna göre değişiyor) mercek dahada minik tek görüş alanına sahiptir. Bu, uzaktaki nesnelerin dahada kısa odak uzaklığına sahip tek mercekle göründüklerinden dahada yakın görünmesini sağlıyor.

Lensler objeleri ne civarindan büyüttüğüne bağlı olarak değil bunun adina odak uzaklıklarına göre cihazlara ekleniyorlar. Yakınlaştırma özelliği şu anda kullandığımız şekliyle, temelde kompakt kameralar tarafından popüler vaziyete kazançlan tek pazarlama konsepti. Bu konsept başlangıçta, tek merceğin en kısa ve en uzunca odak uzunlukları oranıyla Giderek değişti.

Optik ve dijital yakinlastirma arasındaki farklar-Dijital ve optik zoom arasındaki farklar-yakinlastirma-nedir-01

Bakıldığında, 10 mm-100 milimetre mercek 10x yakınlaştırmaya sahipken, 25 mm-100 milimetre mercek 4x yakınlaştırmaya sahipti. Bu, 10x yakınlaştırma yapabilen tek lensin her şeyi 10 kat dahada hatri sayilir büyüklükte göstermediği mananına geliyordu. Akıllı telefon üreticileri ise yakınlaştırma( zoom) özelliğini dahada değişik kullanıyor.

Örnek verecek olursak, 1x yakınlaştırma, anne kameranın görüş alanı olarak çoklukla onay ediliyor. iPhone 11 Pro benzeri akıllı telefonlar, 1x’i en geniş açıya sıfırlamak adina dahada da geniş tek mercek ek eder ve bunun için 0,5x yakınlaştırma ismini verir ve işlerin seyrini değiştirilmesine neden oluyor.

Mükemmel selfie çekmenizi sağlayacak telefonlar

mükemmel selfie çekmenizi sağlayacak telefonlar

Birçok kişi telefon alırken artık kamera performansını değerlendiriyor. bu yüzden sizler amaciyla en iyi selfie çeken telefonları sıraladık.

Dijital ve optik zoom arasındaki farklaren iyi kamerakameralar arasındaki zoom farkımobil fotoğrafçılıkOptik ve dijital yakınlaştırma arasındaki farklaryakınlaştırmaYakınlaştırma nedirzoom

CEVAP VER