Teknoloji her ne kadar gelişiyor olsa da yine de geçmişe bir özlem oluyor. Bunun farkında olan tasarımcılar ise 90’ların çocukları için efsane olan Atari’yi nostalji olmaktan çıkarıp yeni teknolojilere uyarlıyor. Bir süredir proje olarak ismini duyduğumuz Atari VCS nihayet satışa hazır.

Atari VCS özellikleri ve çıkış tarihi

Medium üzerinden yayımlanan bir yazı ile detayları ortaya çıkan Atari VCS için haziran ayının ortaları ya da sonlarında satışa sunulacağı söyleniyor. Zaten Atari VCS internet sitesine girildiğinde ön sipariş ekranı çıkıyor. Ön sipariş butonuna tıklandığında ise sizi farklı bir sayfaya götürüyor. Burada Atari VCS’in çok şık tasarımı sizi karşılıyor ancak bir sorun var: Fiyat etiketi maalesef ki çok yüksek.

Yeni nesil Atari’nin fiyat etiketinde 389.99 dolar yazıyor. Bu birçok kişi için çok yüksek olsa da yine de çocukluğunda Atari’nin ilk neslini oynamışların dikkatini çekecektir.

https://static.shiftdelete.net/wp-content/uploads/2020/06/Atari-VCS-ozellikleri-ve-cikis-tarihi-02.jpg

Atari’nin yeni nesli hakkında biraz detaylara girelim. Öncelikle Atari VCS’in hikayesi iki yıl önce kitle fonlaması ile başladı. Indiegogo’daki proje tanıtımının ardından daha sonra yıllar içinde destek aldıkça, ve geliştirici ekibi de doğru kişilerden oluştukça cihazın son haline gelmeye başladığını gördük. Aşamaları sosyal medya hesapları ve Medium gibi platformlardan paylaşan ekip, nihayet internet sitesini de güncelledikten sonra kavuşma anını müjdelemiş oldu.

Gecikmiş bir proje olarak karşımıza çıkan yeni nesil Atari’nin teknik özellikleri ise şu şekilde sıralanıyor:

https://static.shiftdelete.net/wp-content/uploads/2020/06/Atari-VCS-ozellikleri-ve-cikis-tarihi-02.jpg

Konsolun öncelikle tasarımından biraz bahsetmek gerekiyor. Minimal ve ince tasarım çizgisinden ilerlenen bu konsol için Atari VCS 800 isimlendirilmesinden yana bir tercih yapılmış. Bunun yanında Atari’nin klasik Joystick’i yer alırken aynı zamanda tasarım olarak Xbox kontrolcüsüne benzer bir modern kontrolcü kullanılmış. Siyah renginin ağırlıkta olduğu olduğu bu konsol için sarı ve kahverengi renklerini ya da tamamen siyan bir renk de tercih edebiliyorsunuz.

Grafik işlem birimi tarafında Ryzen kullanılan konsol için depolama tarafında 32 GB  kullanılıyor. Bununla birlikte elbette hafızasını artırabiliyorsunuz. RAM tarafında ise karşımıza 8 GB DDR4 RAM çıkıyor. Linux, Windows, Steam OS, Chrome OS için uyumlu olan bu yeni nesil Atari, bağlantı tarafında Wi-Fi 802.11 b/g/n 2.4/5GHz, Bluetooth 4.0 kullanıyor.

atariatari vcsAtari VCS özellikleri ve çıkış tarihiAtari VCS ne zaman çıkıyor

Kaynak :shiftdelete

CEVAP VER