Nissan Türkiye, corona virüsü (COVID-19) salgını sürecinde bayi ve servislerinde sunulan hizmetlerin sıhhatli şartlarda ve bulaş riskine karşı İhtiyaç duyulan tedbirlerin maksimum seviyede alındığı tek çalışma ortamını oluşturmak emeliyle Nissan bayi ve servislerinde hijyen denetimlerine başladı. değişik sektörlere baz alinarak olarak test, denetim ve belgelendirme ile alakalı şuurlu kuruluşlardan Bureau Veritas ile iş birliğine giden Nissan Türkiye, için hijyen standartları doğrultusunda bayi ve servislerini denetleyerek, denetimi geçenlere “Hijyen Denetimi” Sertifikası verecek.

Nissan Türkiye, Bureau Veritas ile birlikte bütün detayları tek tek denetim ediyor. Nissan Türkiye, toplamda 113 kriteri karşılayan Nissan bayi ve servislerine verilecek “Hijyen Denetimi” sertifikası ile müşterilerine sıhhatli ve emin hizmet vermeyi hedeflenmektedir.

İLGİLİ HABERYeni Juke ve elektrikli Leaf tek sonraki seneye kaldıYeni Juke ve elektrikli Leaf tek sonraki seneye kaldı

Nissan Türkiye, şimal Afrika ve BDT genel Müdürü buyruğa Doğueri, “Pandeminin bu erken geldiği nokta ile hayatımıza giren “Kontrollü yasamsal Hayat” gereksinimleri kapsamında tertemiz iş yapış anlayışı ile müşterilerimizle en tesirli iletişimi kurarak en sıhhatli ortamı sunmayı hedefliyoruz. Bu amaçla bütün bayilerimize müspet katkısının olacağını düşündüğümüz “Hijyen Denetimi” isimi altında tek sertifikasyon alınması amaciyla alanında hayat çapında şuurlu kuruluşlardan Bureau Veritas ile iş birliği yaptık. Denetimleri başarıyla geçen Nissan bayi ve servislerine “Hijyen Denetimi” sertifikası vereceğiz. Denetimlere periyodik şekilde ayni ritimde devam edeceğiz.

Afrika Corona hayat şimal Afrika Nissan ülkemiz

CEVAP VER