Amerika Havacılık ve feza Ajansı (NASA) ve SpaceX, dört astronotun bulunduğu Dragon kapsülünü TSİ: 03.27’de Falcon 9 roketi ile ABD’nin Florida eyaletindeki Kennedy feza Merkezi’nden beynelmilel feza İstasyonu’na (ISS) fırlattı. NASA astronotları Michael Hopkins, Victor Glover ve Shannon Walker ile Japonya feza Ajansı (JAXA) astronotu Soichi Noguchi’nin bulunduğu kapsülün yolculuğunun tek günden uzunca süreceği ve TSİ 07.00 sıralarında feza istasyonuna ulaşmasının beklendiği belirtildi.

Mürettebat feza istasyonuna ulaştığında, NASA astronotu Kate Rubins ve Rusya Federal feza Ajansı (Roscosmos) kozmonotları Sergey Ryzhikov ve Sergey Kud-Sverchkov ekibine katılacak. Mürettebatın 6 ay sürecek görevleri kapsamında asgari dört feza yürüyüşü yapması bekleniyor.
ABD Başkanı seçilen Joe Biden feza aracının fırlatılmasına ait yasamsal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Tebrikler NASA ve SpaceX. Bu bilimin gücünün ve inovasyonumuzdan, becerimizden ve kararlılığımızdan istifade ederek neler başarabileceğimizin tek kanıtıdır” dedi.

CEVAP VER