Onlarca sene arayla yapılan öncesi ve sonrası resim çekimleri toplamda 500’den çok görüntüden oluşan tek koleksiyon yarattı. böylelikle NASA Dünya’daki abuhava değişikliğinin gerçekliğinin dahada iyi anlaşılması amaciyla fotoğraflarla bu vaziyeti tespit etti.

Uzaydan çekilen ve ‘Değişim Görüntüleri’ olarak adlandırılan fotoğraflar, abuhava değişikliği, kentleşme, su baskın ve yangınlarla alakalı gelinen noktayı çarpıcı tek şekilde alana koyuyor. tertemiz Zelanda’da buzulların küçülmesi, Sahra Çölü’nde kar, Kanada’da eriyen buz ve corona virüsü kısıtlamaları hasebiyle Çin’in Wuhan şehrinde seyahatlerin azaltılması görülebiliyor.

Pakistan’da yaşana su baskın felaketinin öncesi

Yüksek çözünürlükteki halleri NASA’nın internet sitesinde görülebilen fotoğraflar; İzlanda’daki Ok Buzulu’nun Tamamiyle eridiğini, Arjantin’i yakan orman yangınlarını ve Pakistan’da muson selini gösteriyor. Görüntülerin yarısı doğal afet, yangın, su baskın ve benzeri olay gerçekleşmeden evvel çekilmiş. başka yarısı ise olaydan ardindan aynı yerin vaziyetini gösteriyor.

Pakistan’da yaşana su baskın felaketinin sonrası

1984 ve 2020’de fotoğraflanan Arktik deniz buzunun görüntüleri, donmuş bölgedeki gözle görülür farklığı resmen gösteriyor. 36 yıldaki değişimin ne civarindan ağırbaşlı olduğu ortada…

42 YILDIR GÖRÜLEN EN DÜŞÜK BUZ KAPSAMI

Ulusal Kar ve Buz verileri Merkezi (NSIDC) araştırmacıları, 2020’nin 42 senelik uydu kayıtları tarihindeki en düşük 2. şimal Kutup deniz buzunu gördüğünü açıkladı. NSIDC Direktörü Mark Serreze, Eylül 2020’de rakamlar açıklandığında, “Bu çifte tek felaket” dedi.

Arktik deniz buzunun görüntüleri – Öncesi

NASA bilim adamı Joey Comiso, “Bu düşüşü gözlemlediğimiz hızda, şimal Kutbu’ndaki yaz deniz buzunun bu yüzyılda Tamamiyle yok olması olasiligi çok muhtemeldir” dedi.

Arktik deniz buzunun görüntüleri – Sonrası

Kuzey Kutbu’nda buzlar küçülürken, NASA Aralık 2016’da Sahra Çölü’nün kenarına bazı vakit düşen kar yağışı görüntülerini kaydetti.

Görüntüler, taraf yana veyahut kaydırarak karşılaştırabileceğiniz NASA internet sitesinde etkileşimli tek galeri olarak paylaşıldı. NASA’ya göre bu Vaziyetin bazıları abuhava değişikliğiyle ilgili, bazıları ise iklimle alakalı değil.

CEVAP VER