Geçtiğimiz Mayıs ayında yapılan düzenlemeler ile birlikte, birçok ürüne ek vergi getirilmişti. Bu kapsamda Ticaret Bakanlığının yaptığı yeni bir düzenleme ile birlikte, motosiklet ve motorlu araçlar için yeni zam kararı alındı. Karar ile birlikte, gümrük bedellerinde yüzde 60 zam yaşandı.

Motosiklet ve motorlu araçlar için yeni zam kararı

Geçtiğimiz Mayıs ayında, 800’den fazla ürüne ek vergi getirilmişti. Mayıs ayında yapılan zamlar, Eylül ve Ekim aylarından sonra düşürülecek. Gelen vergiler traktör, itfaiye aracı ve beton karıştırıcısı gibi araçların yanı sıra, altın ve mücevherat gibi lüks tüketim ürünlerini de kapsıyordu.

Bugün ise, motosikletlerde ve diğer motorlu araçlarda kullanılan maddelerin ithalatında gümrük kıymet bedeli yeniden belirlendi. Ticaret Bakanlığının resmi gazetede yayımladığı yeni tebliğ ile birlikte, motosikletlerde veya diğer motorlu araçlarda kullanılan maddelerin ithalatında uygulanacak gümrük kıymeti bedeli yüzde 60 zamlandı.

Daha önce adet başına 0.08 ile 0.50 dolar arasında uygulanan gümrük kıymet bedeli, bugünden itibaren 0.15 dolarla 0.80 dolar arasına çıkarıldı.

Motorlu araçlar için yeni zamMotosiklet için yeni zamMotosiklet ve motorlu araçlar için yeni gümrük vergisiMotosiklet ve motorlu araçlar için yeni zam

Kaynak :shiftdelete

CEVAP VER