Miyom tedavisi, mevcuttu durumdaki büyüklüğüne ve yerleştiği yere göre değişkenlik göstermektedir. Buna göre bazı durumlarda miyom tedavisi ameliyatı gerekli hale gelmektedir. Bu durumlar:

 

– Miyomun 5 cm’nin üzerine çıkmış olması,

– Mesaneye veya bağırsağa baskı yapması,

– Aşırı düzeyde kanamaya sebep olması gibi durumlar miyomların cerrahi bir müdahale ile kısa sürede alınmasını gerektirir.

 

Miyom Ameliyatı Nasıl Gerçekleştirilir?

 

Önemli bir sağlık problemi olan miyom tedavisinde,ameliyat önemli bir yer tutmaktadır. Buna göre özellikle genç yaş grubundaki kadınlarda görülen iyi huylu miyomlar robotik cerrahi yöntemleriyle alınabilmektedir. Bu sayede miyom tedavisi ameliyatı oldukça başarılı bir sonuç verebilecek şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Laparaskopi de yine başka bir tedavi yöntemi olarak hastalara uygulanmaktadır.

 

Laparoskopi Ameliyatı Nedir?

 

Laparoskopi, tıp alanında ortaya çıkan yenilikler arasında önemli bir yer tutmaktadır. Bu şekildeki kapalı ameliyat yöntemleri (laparoskopik ve robotik) halk arasında kansız operasyon olarak da bilinmektedir.

 

Laparoskopi Ameliyatı Hangi Durumlarda Uygulanır?

 

Laparoskopi yöntemi miyom tedavisi ameliyatı gerekliliği durumunda önemli bir tedavi alternatifi oluşturmaktadır.  Bu yöntem en sık;

 

– Rahim sarkması,

– Rahim kanseri,

– Yumurtalık kistleri,

– Miyom,

– Çikolata kisti ve yumurtalık kanallarıyla alakalı her türlü sağlık sorununda kullanılmaktadır.

 

Yaşamakta olduğumuz çağda kadın hastalıklarına yönelik hemen her türlü sorunun bu şekilde tedavi mümkün olmaktadır. Bu tedavi yöntemi mevcut risklerin en alt düzeye inmesini sağlamakta önemli rol oynamaktadır. Kapalı cerrahi ( Laparoskopi) hastaya çok ciddi öneme sahip avantajlar sağlamaktadır. Bu avantajlardan en önemlisi hastanın iyileşme süresinin çok ciddi şekilde kısalması olmaktadır. Bu sayede hasta kısa bir sürecin sonunda günlük yaşamına geri dönebilme imkanına sahip olmaktadır.

 

Ameliyat Sonrası Miyomlar Tekrar Eder Mi?

 

Miyom ameliyatı ile alınmış olan miyomlar %20 ile %25 oranında yeniden tekrar edebilmektedir. Bundan dolayı da hastaların tedavi sürecinin ardından sıklıkla gerekli kontrolleri yaptırması çok büyük öneme sahiptir. Böylelikle gerekli hallerde en uygun tedavinin en kısa sürede gerçekleştirilebilmesi mümkün olabilmektedir. Uygulanan tedavi yönteminin yanı sıra doktor seçimi de çok büyük önem taşımaktadır. Bu anlamda Jin. Opr. Dr. Timuçin Timuroğlu en doğru seçimler arasında yerini almaktadır.

 

CEVAP VER