Apple tarafından geliştirilen ARM tabanlı Apple M1 işlemci, hemide işlemci ayni vakitte da grafik performansıyla hatri sayilir büyüklükte aksiseda uyandırmıştı. İddiaya göre Microsoft, eş tek atilim ile ARM işlemci tasarımı yapmaya başladı.

Microsoft, ARM işlemci tasarlayacak iddiası

Amazon tarafından geliştirilen ARM tabanlı Graviton işlemcinin de veri merkezlerinde kullanılacağı açıklanmıştı. Surface X ve X Pro modellerinde SQ ailesi ARM işlemci kullanan Microsoft’un hemide veri merkezleri ayni vakitte da laptop bilgisayarlar amaciyla ARM işlemci geliştirdiği argüman ediliyor.

Microsoft, ARM işlemci tasarımıyla gündemde

İddiaya göre Microsoft, Amazon ve Apple’dan ardindan kendisinin ARM tasarımını alana koyarak laptop ve veri merkezi piyasalarında dahada çok sektör hissesi ele geçirmek istiyor. Bloomberg’e yakın kaynaklar, şirketin veri merkezleri amaciyla işlemci geliştirmeye başladığını ve laptop bilgisayarlar amaciyla ise araştırmalarına ayni ritimde devam ettiğini argüman ediyor.

Apple tarafından üretilen cihazların en hatri sayilir büyüklükte avantajı şüphesiz donanım ve yazılım uyumluluğu. İddialar doğruysa Microsoft tarafından üretilecek var olan laptop modellerinin de Apple benzeyen tek ekosisteme ve kararlılığa sahip olması işten dahi değil.

Microsoft’un Intel, AMD ve Qualcomm ile ortaklığı göz önünde bulundurulduğunda işlemci geliştirme ile alakalı Qualcomm ile birlikte çalışma olasiligi artıyor. Bu mevzu ile alakalı suallen sualleri Cevapsız bırakan şirket yetkilileri, ” Tasarım ve imalat ile alakalı kendimizi geliştirerek yatırım yapmaya ayni ritimde devam ediyoruz. Ayrı olarak çeşitli yonga üreticileriyle ortaklıklarımızı geliştirerek bu konuyla alakali da kendimizi güçlendiriyoruz. ” ifadelerini kullandı.

microsoftMicrosoft ARMMicrosoft ARM işlemciMicrosoft ARM işlemci tasarımıMicrosoft ARM tasarımı

CEVAP VER