Amerika Birleşik Devletleri’nin Utah eyaletinde düzen eden ve robotik alanında dünyanın en prestijli yarışmalarından biri var olan URC’ye (University Rover Challenge) Hope (Umut) ismini verdikleri tertemiz bulgu aracı ile katılan ekip, 16 ülkeden 93 takım arasında yapılan değerlendirme ve eleme neticeninde yarışmada finalist oldu. bütün dünyadan katılıma açık var olan organizasyon üniversite öğrencilerini kızıl seyyare Mars’ı keşfedecek tertemiz kuşak bulgu ve gezgin aracı tasarlama ve inşa etme ile alakalı yarıştıran en mühim beynelmilel etkinliklerden biri olarak onay ediliyor.

2014 yılından bu yana bulgu araçları geliştiren ÖzÜ Rover Takımı, Ekim 2019’da tertemiz tek gezgin geliştirmek üzere çalışmalarına başladı. milletçe oylamasında “Uzay her vakit tertemiz yerlerin ve değerlerin keşfi amaciyla insanlığa umut olmuştur” önerisinin en çok reyi almasıyla tertemiz gezgine Hope (Umut) isimi verildi. Takım hemide Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleşecek var olan URC’ye ayni vakitte da Polonya’nın ev sahipliğindeki ERC’ye (European Rover Challenge) katılmak amaciyla müracaat yaptı. ÖzÜ Rover Takımı URC’de finale kalma başarısı gösterirken, ERC’de de ön eleme sürecini geçti. Eylül 2020’de gerçekleşmesi beklenen yarışmaya katılmak amaciyla ekip, koronavirüs salgını hasebiyle çalışmalarını evlerinden sürdürüyor. URC’ye Türkiye’den Yalnızca üç takım katılabilmişti.

Robotik alanında araştırma uygulamak istek eden lisans öğrencileri tarafından Özyeğin Üniversitesi Robotik Laboratuvarı direktörlerinden Dr. Öğretim Üyesi Özkan Bebek’in danışmanlığında kurulan ÖzÜ Rover Takımı, lisans öğrencilerine basit yapabilecekleri tek ortam sunarak geliştirdikleri projelerle onları gelecekteki iş hayatlarına hazırlıyor. Takıma katılan lisans öğrencileri Robotik Laboratuvarında seyyare gezginleri üstüne araştırma ve geliştirme projeleri ile alakalı çalışmalar yürütüyor. Kurulduğundan bu vakte dört değişik robot ile European Rover Challenge’da ülkemizi başarıyla temsil eden takım, geçen sene 16 değişik ülkeden 56 takımın yarıştığı ERC-2019’da Theia II adli gezginleri ile 13. oldu.

Özyeğin Üniversitesi’nde değişik alanlarda eğitimini sürdüren öğrencilerin oluşturduğu takımda Makina Mühendisliği’nden Suavi Yıldırım, Ahmet buyruğa Toprak, Alp Çamsakız, Ataberk Yapıcı, Burcu Kaya, Mehmet Emil ve ozan Aktürk, pc Mühendisliği’nden Ahmet Çağatay Savaşlı, Berkecan Koçyiğit, Damla Tütüncü, Deniz Uğur, İsmail Can Yağmur ve Salih yazi Arkanöz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği’nden Tuğberk Nurtan, Mert Birgün ve Zeynep Yılbırt, endüstri Mühendisliği’nden Asena Ayşe Gevşek, Atahan Çaldır ve Özge Özcan ile İşletme kismindan Zeynep Örüklü yer alıyor.

Gezegen Gezgini Nedir?

Gezegen gezginleri (İng: Planetery Rover) gök cisimleri üzerinde araştırma yapılmak amaciyla geliştirilen robotlardır. Gezgin olarak adlandırılan insansız kara araçları, çoğunlukla Mars ve Ay yüzeylerinde analiz uygulamak emeli ile tasarlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda gezginlerde Yorucu koşullara dayanabilecek tek yürür sistem, astronotlara muavin olabilecek çeşitli ekipmanları kaldırabilme özelliğine sahip robotik kol, çeşitli sensörler ve görsel aktarımı amaciyla çok çözünürlüklü kameralar benzeri ekipmanlar bulunur. seyyare yüzeylerinde yapılan araştırmanın esas amacı, evvelce var var olan veyahut varlığını sürdüren Hayatı tespit etmektir.

CEVAP VER