Uluslararası bilgi ve iletişim teknolojileri şirketi Ericsson, Covid-19 salgını hasebiyle alana çıkan fevkalade durum esnasında mobil ağ kapasitesi, performans ve veri kullanım düzeninin coğrafi anlamdaki değişimi konularını düzen ettiği web semineri ile mercek altına aldı.

Operatörlerin salgın döneminde yükselen talepler ile birlikte hizmet kalitesini sürdürmek amaciyla hatri sayilir büyüklükte tek özveri gösterdiğini belirten Ericsson ülkemiz genel Müdürü Işıl Yalçın, “Özellikle haneden çalışma döneminde yoğun kullanımla birlikte ağ trafiği üzerindeki yük ağırbaşlı şekilde arttı. Ericsson olarak altyapı hizmetlerini sağladığımız operatörlerimizle birlikte kriz döneminde kapasite idaresi ve performans konularında yoğun tek şekilde çalışıyoruz” dedi.

Covid-19 salgınının, Bir hayli tertemiz iletişim ve işbirliği uygulamalarının da geliştirilmesine yollar açtığına değinilen web seminerinde, istikbal dönemde, 5G ile birlikte tek çok fonksiyonun buluta taşınacağı ve bu sayede şebeke yoğunlukları ve kapasite ihtiyaçlarının dahada randımanlı tek şekilde yönetilebileceği belirtildi. Seminerde uzunca vadede suni zekâ ve çok kapasiteyi beraberinde getirecek var olan 5G’nin esas dijital altyapıların savunması ve güçlendirilmesini sağlayacağı ifade edildi.

ÖNE ÇIKAN 5 EĞİLİM

Mobil ve sabit genişbantın, küçükten büyüğe bütün işletmelerin işlerini uzaktan yürütmelerine muavin olmak açısından hatri sayilir büyüklükte önem taşıdığına dikkat çekilen web seminerinde, iletişim alanında koronavirüs salgınına bağlı krizin başından bu yana alana çıkan eğilimler şu şekilde özetlendi:

1- Ses ve veri trafiğinde bölgesel dağılım değişimi: Veri ve ses trafiği kent içinde başka lokasyonlarda yoğunlaştı ve değişik saatlere kaydı. veri trafiğinin dağılımı ticari alanlardan ev alanlarına doğru kayarken, kullanımlar ise vakit içerisindeki değişik saatlere dağıldı.

2- Kullanım artışı: Alınan tecrit önlemleri neticeninde haneden çalışma ve çevrimiçi eğitim benzeri nedenlerden dolayı evlerdeki irtibatlar üzerindeki trafik arttı. Mobil veri kullanımı Türkiye’de yüzde 15-20 civarlarında artarken, yeryüzünde ise yüzde 40 civarlarında artış gösterdi. Ses trafiğine baktığımızda ise Türkiye’de yüzde 5-10 civarında, yeryüzünde ise yüzde 30 civarindan artış gözlemlendi.

3- nihayet kullanıcı hareketliliği azaldı: Tecrit önlemleri nedeni ile nihayet kullanıcıların veri tüketimi sabit noktalarda yoğunlaşırken, hareketlilik yüzde 50’ye yakın oranda azaldı. bu yüzden mobil ağlarda tespit edecek hücrelerde yük artarken, hücreler arası geçiş azaldı.

4- çok bantgenişliği talebi: Video konferans, oyun ve çevrimiçi yayın hizmetlerinin kullanımında hatri sayilir büyüklükte artışlar yaşandı. Bu artış, uygulama sağlayıcıların sunucularında yoğunluk yaşanmasına kapı araladı ve bantgenişliğinin etkilenmemesi amaciyla video kalitesinde kısıtlamalara gidildi.

5- Kullanıcıların veri yükleme miktarları arttı: Kriz döneminde nihayet kullanıcıların yasamsal mecralarda içerik paylaşımlarının artması sebebiyle, çoklukla veri indirmenin yanı sıra, veri yüklemede de ağırbaşlı artışlar gözlemlendi.

KORONAVİRÜS nihayet DAKİKA HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ!

CEVAP VER