İstinaf Mahkemesi, UBER’in faaliyetlerinin ve web sitesine erişimin engellenmesine ait olarak mahalli mahkeme tarafından verilen karara ait olarak tarafların yaptığı başvuruyu sonuçlandırdı.

Tarafların itirazı üstüne dosyanın gönderildiği İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 13. haklar Dairesi, geçtiğimiz günlerde dosya üzerinden verdiği karar ile İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi’nin kararını kaldırarak, tertemiz karar oluşturdu.

İSTİNAF MAHKEMESİ UBER’İN VERDİĞİ HİZMETİ DURDURDU

13. haklar Dairesi, İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi’nin UBER’in XL otomobiller ile verdiği hizmetin haksız rekabet oluşturduğu görüşüne katıldı. Daire, “Davalılar tarafından www.uber.com.tr web sitesi, mobil internet sitesi ve UBER adli mobil uygulama üzerinden UBER XL adli hizmetin sunulmasının haksız rekabet oluşturduğunun tespiti ile davalılar tarafından gerçekleştirilen mevzubahis haksız rekabet eylemlerinin  menine(yasaklanmasına)” hükmetti.

UBER APLİKASYONU ÜZERİNDEN SARI TAKSİ HİZMETİ VEREBİLECEK

13. haklar Dairesi, mahalli mahkemenin UBER’in, uber ticari taksi uygulamasının haksız rekabet oluşturduğu istikametindeki kararını da kaldırdı.

Yerel mahkemenin kararında Yalnızca XL otomobiller üzerinde değerlendirmede bulunduğunu neden gösteren 13. haklar Dairesi, UBER XL ile ubertaksi arasında tek ayrım yapılması gerektiğini, UBER’in ubertaksi uygulaması üzerinden sarı taksiler ile hizmet verebileceğine hükmetti.

TARAFLAR İSTERSE KARARI YARGITAY’A TAŞIYABİLECEK

13. haklar Dairesi, karar tutanağına, bu kararının taraflar tarafından Yargıtay’a taşınabileceğini yazdı. (DHA)

web istanbul mahkeme laf uygulama Yargıtay

CEVAP VER