Apple’ın mobil işletim sistemi iOS’un tertemiz sürümü iOS 13.5 bugünden bu yana nihayet kullanıcılar amaciyla sunulmaya başlanacak. Peki iPhone kullanıcıları iOS 13.5 güncellemesi ile hangi yeniliklerle tanışacak? İşte iOS 13.5 ile istikbal var olan tertemiz özellikler…

Koronavirüs salgını ile birlikte maske takmak derhal hemen zorunluluk haline geldi. ama bu maskeler, iPhone kullanıcılarının surat tanıma sistemi Face ID’nin güvenlik doğrulamasında ve cihazlarının kilidini açmakta sıkıntılar yaşamasına yollar açıyordu.

Maske, Face ID’in kullanıcıların yüzünü algılamasını engelliyordu. Apple’ın iOS 13.5 güncellemesi ile birlikte, maske kullanımı hasebiyle Face ID yüzü algılayamazsa, kullanıcıların anne ekran çubuğunu yukarıya kaydırarak hızlı tek şekilde şifre ekranına ulaşmasını sağlayacak.

BLUETOOTH İLE COVID EŞLEŞTİRMESİ

iOS 13.5 güncellemesi ile istikbal tek başka mühim yenilik ise Covid-19 maruz kalma bildirimleri olacak. Koronavirüse maruz kalma bildirimleri API’sinin etkin edilmesi ile bu API’nin kullanıldığı tek sağlık uygulaması ve Bluetooth teknolojisiyle birlikte birbirlerinin Bluetooth menziline giren telefonların etkileşimi anonim olarak kayıt altına alınacak.

Daha ardindan bu kişilerden biri Covid-19’a yakalanırsa, enfekte var olan kişinin yakın geçmişte temasta bulunduğu başka kullanıcılara bilgilendirme iletisi gönderilecek.

KORONAVİRÜS nihayet DAKİKA HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ!

iPhone kullanıcılarının iOS 13.5 ile birlikte sağlık alanında tanışacağı tek başka yenilik ise aciliyetli servis aramalarıyla alakalı olacak. iOS 13.5 güncellemesiyle birlikte, 112 benzeri aciliyetli telefon numaraları arandığında, kullanıcının tıbbi kimlik bilgilerini aciliyetli durum görevlisiyle otomatik olarak paylaşabilecek. ama bu kalite şimdilik Yalnızca ABD’de kullanılabilecek.

INSTAGRAM HİKAYELERE MÜZİK DESTEĞİ

iOS 13.5 güncellemesi ile Ayrı olarak FaceTime görüşmelerinde otomatik surat yakınlaştırma özelliği kullanıcı isterse kapatılabilecek. Önemli tek başka yenilik olarak ise iOS 13.5 ile birlikte Apple Müzik’deki şarkılar, Instagram hikayelerinde de paylaşılabilecek.

Bu yeniliklerin yanısıra iOS 13.5, iPhone’ların çökmesine neden var olan karakter uyumsuzluğu sorunu, Bir takım web sitelerinden video oynatıldığında, karşılaşılan kara ekran sorunu, e-posta uygulamasındaki tek güvenlik meselesi benzeri çeşitli hatali düzeltmeleri ve performans iyileştirmelerini de içeriyor.

CEVAP VER