İnternete bağlanan her cihazda IP adresi vardır. İnternet Protokolü mananına gelen IP sayesinde, cihazlar birbiriyle iletişim kurar. Bu iletişim, internetin esas taşıdır. Bu yazıda “IP adresim nedir, IP adresi nasıl öğrenilir, cep telefonu IP adresi nasıl bulunur, sorgulama nasıl yapılır” suallerine cevap vereceğiz.

IP adresi nedir?

Bilgisayar, telefon ve başka mobil cihazlar benzeri internete bağlanan bütün aygıtlar, IP Başka bir deyişle İnternet Protokolü adresine sahiptir. Bu adres; dört rakam grubundan oluşur ve nokta ile birbirinden ayrılır. Örnek: 88.240.159.2

IP adresi, internete bağlanan cihazların açık adresidir. bunun için misal olarak web servis sağlayıcılarının, modem ayarlarına gitmek amaciyla bize verdikleri rakam grubuna bakılabilir. İnternet sağlayıcısı firma, internet sitesinin IP adresini müşteriye iletir ve kullanıcı bu adresle modem ayarlarına web üzerinden ulaşabilir.

Bu misal başka web siteleri amaciyla de geçerlidir. ama kullanıcılar IP adresiyle tek web sitesine girmek yerine, sitelerin hususi adlarıyla adrese ulaşır.

Dinamik ve Statik IP adresi nedir?

İnternet Protokolü adresi; dinamik ve statik olarak ikiye ayrılır. İsimlerinden de anlaşılabileceği üzere; Statik IP adresi sabittir ve Katiyen değişmez, Dinamik IP adresi ise her internete bağlanıldığında değişir.

İnternet kullanıcılarının birçoğunda canli IP adresi mevcuttur. Bu yüzden, modem tekrar başlatıldığında, aygıt tertemiz tek IP adresine sahip olur. Statik IP adresi ise web üzerinde yayın yapan servislerde mevcuttur.

IP adresim nedir? IP adresi nasıl öğrenilir?

İlk olarak bilgisayarlarda IP adresi sorgulama işlemi nasıl yapılır ona bakalım. Kullanıcıların bu adresi öğrenmek amaciyla çeşitli opsiyonları vardır. Bu opsiyonlardan biri de web üzerinden bu sorgulamayı gerçekleştirmek. Google’a ‘IP adresi’ yazarak, adresinizi gösteren web sitelerinden birine ulaşıp bu bilgiyi öğrenebilirsiniz.

IP adresi nasıl öğrenilir

IP adresi sorgulama işlemini Windows bilgisayarda şu alternatifle de yapabilirsiniz:

-Başlat menüsünden Çalıştır’ı aratınız.

-Çalıştır’da ‘cmd’ yazıp Enter’ı tuşlayınız.

-Karşınıza gelen ekrana ipconfig yazıp Enter’ı tuşlayınız.

Windows IP adresi sorgulama

MacOS kullanıcısıysanız, IP adresi nasıl öğrenilir Sualinin yanıtı amaciyla aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

-Spotlight aramayı açınız.

-Terminal yazıp aratınız.

-Terminal’e ifconfic yazınız.

MacOS IP adresi sorgulama

Cep telefonu IP adresi nasıl bulunur?

Telefon IP adresi sorgulama ve öğrenme işlemi de web üzerinden kolayca yapılabilir. Tıpkı bilgisayarlardaki benzeri Google ile ‘IP adresi’ araması yaparak, adresinizi gösteren web sitelerinden bu bilgiye ulaşabilirsiniz.

Her cihazın İnternet Protokolü adresi değişik mı?

İnternet Protokolü adresleri, cihazlar aynı internete aynı modemden bağlanıyorsa değişik olmaz. ama değişik internete bağlanan aygıtların adresleri de birbirinden değişik olur.

Cep telefonu IP adresiip adresiIP adresi nasıl öğrenilirIP adresi sorgulamaIP adresim nedir

CEVAP VER