WWDC20 ile beta süre başlayan iOS 14’ün panoya kopyalanan verileri göstermesi çoğu kullanıcının şimdiden beğenisini kazandı. Geçtiğimiz günlerde TikTok‘un neredeyse her yazılanı arka planda kopyaladığını gösteren bir video da sosyal medyada popüler olmuştu. Ancak bu kez ABD’li bir kişi iOS 14 pano özelliği hakkında büyük bir sosyal ağa dava açtı.

iOS 14 pano özelliği ilk kurbanını verdi!

ABD’de yaşayan Adam Bauer adı bir vatandaş, kendi izni ve bilgisi olmadan arka planda panoya kopyalanan verilere eriştiğini gördüğü LinkedIn’e dava açtı. Geçtiğimiz günlerde TikTok ile başlayan sonrasında Reddit ve LinkedIn gibi popüler uygulamalarla da ortaya çıkan olayın ilk ciddi kurbanı da LinkedIn oldu.

ios 14 pano özelliği ios 14 linkedin

iOS 14 pano özelliği hakkında verilere izinsiz ulaşan firmaların bu problemi çözmek için yaptığı açıklamalar bir yana, Apple’ın geliştirdiği bu özelliğin kişisel verilerin hangi kaynaklara gittiğini göstermesi gizlilik ihlaline yeni bir boyut kazandırdı.

Adam Bauer, iPhone ve iPad cihazlarındaki LinkedIn uygulamasının izinsiz ve habersiz veri kopyaladığını gördü. Ardından direkt San Francisco Federal Mahkemesi’ne başvurdu. Konu hakkında konuşan LinkedIn Başkan Yardımcısı Erran Berger, sorunun yazılımsal bir hatadan kaynaklandığını söyledi. Panoya kopyalanan öğelerin herhangi bir şekilde depolanmadığını da sözlerine ekledi.

Konu hakkında Adam Bauer, Microsoft ve federal mahkeme tarafınca henüz yeni bir bilgi bulunmuyor. Apple’ın yeni özelliği iOS 14’ün nihai sürümü yayınlandıktan sonra oldukça şirketi sıkıntıya sokacak gibi görünüyor.

Appleios 14ios 14 pano özelliğilinkedinredditTikTokwwdc20

Kaynak :shiftdelete

CEVAP VER