Monash, Swinburne ve RMIT üniversitelerinin, Melbourne’ün web altyapısını kullanarak gerçekleştirdiği çalışmada veri transferi içim yüzlerce kızılötesi lazer bulunan “micro-comb” optik çipler kullanıldı. Araştırmanın neticeleri bilim dergisi Nature Communications’ta yayımlandı.

EN çabucak İNTERNET SİNGAPUR‘DA

Halihazırda yeryüzünde en hızlı web saniyede vasati 197,3 megabayt’la Singapur‘da. Avustralya’daki vasati web hızı ise 43,4 megabayt. Başka bir deyişle nihayet testte ulaşılan hızın milyonda biri.

“YENİ GELİŞTİRİLEN CİHAZI var ALTYAPIYLA KULLANMAK MÜMKÜN”

Monash Üniversitesi’nden Dr. Bill Corcoran, Independent haber sitesine “Dünya genelinde bu teknolojiyi ticari aşamaya taşımak amaciyla tek tür tek yarış var. Çünkü, micro-comb teknolojisini var fiber-optik altyapısıyla çok geniş tek alanda kullanmak mümkün” dedi.

Dr. Corcoran, “İki üç sene içinde laboratuvarlarda bizimkine eş cihazların üretileceğini ve beş sene içinde bunun ticari kullanımımın başlayacağını olasılık ediyoruz” diye konuştu.

SALGIN İNTERNETE var olan TALEBİ ARTTIRDI

Koronavirüs salgını esnasında hayat genelinde web altyapıları üzerindeki baskı artmıştı.

Netflix ve YouTube benzeri platformlar, Mart ayında web sağlayıcıların üzerindeki yükü azaltmak amaciyla Avrupa’da yayınladıkları görüntülerin kalitelerini düşürmeyi onay etmişti.

Uzmanlar micro-comb cihazlarının devreye sokulmasıyla bu mevzunun çözülebileceğini belirtiyor.

Dr. Corcoran salgın döneminde İngiltere’de gündüzleri isteginin iki kattan çok arttığına dikkat çekerek 5-G ve sürücüsüz oto teknolojisinin yaygınlaşmasıyla talebin dahada yükseleceğini vurguladı.

Corcoran, “Birkaç sene içinde veri taşıma kapasitesini artırmak amaciyla bizim tırnak büyüklüğündeki tertemiz cihazımız benzeri tertemiz kompakt teknolojilere gereksinim duyulacak. Bu teknoloji veri oranlarını artırırken maliyeti ve enerji tüketimini düşürecek” diye konuştu.

BBC

CEVAP VER