Önde gelen işlemci markası Intel, imalat sorunlarıyla gündemde. Çip imalatı sürecinde arka arda gecikmeler yaşayan teknoloji firması, dış kaynak kullanmaya mecburi kalmış benzeri görünüyor.

Intel, üretimin tek bölümünü TSMC’ye aktarmayı planlıyor

Şu vakit amaciyla kendisinin imalat yeteneklerini test eden eden Intel, seyre bağlı olarak yonga üretiminin tek bölümünü Apple‘ın da tedarikçisi konumunda bulunan TSMC‘ye devretmeyi düşünüyor.

intel Core i9-10850K çıkış tarihi

Sancılı imalat süreçleri ile alakalı Intel CEO’su Bob Swan‘ın, yatırımcılara şirketin dış kaynak kullanımı ve imalatı tekrar yoluna koyma tasarılarını 21 Ocak‘ta izahı bekleniyor. ama Bloomberg‘te bulunan rapora göre Intel, mevzu hakkinda Daha net tek karara varmadı. Ayrı olarak Intel’in, TSMC ile iş birliğine gitmesi seklinde rastgele tek yonga setini veyahut başka bileşenleri, en acele 2023‘te piyasaya sürebileceği düşünülüyor.

Bloomberg’in raporuna göre TSMC, 5 nanometrelik tek işlem kullanılarak yapılan evvel testlerle birlikte dört nanometre sürecine dayalı Intel çipleri üretme hazırlıkları yapıyor. Yatırımcıların Intel’in durgunluğuyla alakalı endişelerinin yanı sıra Third Point‘in CEO’su Daniel Loeb, Aralık ayında Intel’in yaşadığı düşüşler karşısında işlemci üreticisini stratejik adımlar atmaya çağırmıştı.

TSMC ile alakalı yapılan bu tasarı evvel değil. Intel 2018 yılında, çok istek ve imalat problemleri hasebiyle 14 nanometre yonga üretiminin tek bölümünü dış kaynak tarafından sağlamıştı.

Ek olarak Intel’in Samsung ile görüştüğü de biliniyor. ama bu görüşmelerin şu vakit amaciyla ön aşamada olduğu düşünülüyor.

donanımintelişlemciTSMC

CEVAP VER