Son dönemde yükselen tayyare kazaları, salgın hasebiyle güç vaziyette var olan havacılık sektörünü derinden etkilemeye ayni ritimde devam ederken bu erken ülkemizde tek talihsiz kaza yaşandı. Ankara’da test uçuşu gerçekleştiren Hürkuş eğitim uçağı düştü.

Hürkuş eğitim uçağı Ankara’da düştü

Fırlatma koltuğu sayesinde uçağı terkeden ve paraşütle yere inen pilotların sağlık vaziyetinin iyi olması yüreklere su serpti. 12:30 sıralarında Beypazarı kisminda alana gelen talihsiz kaza ile alakalı Türk Havacılık ve feza endüstri (TUSAŞ) tarafından yapılan resmi İzah şu şekilde;

Bugün saat 12.30 sıralarında test uçuşu yapan Hürkuş uçağımız Ankara Beypazarı kisminda talihsiz kaza geçirmiştir. Uçakta bulunan iki pilotumuzun sağlık vaziyetleri iyi olup, denetim Emelli hastaneye derhal sevk edilmiştir. Olayla alakalı incelemeler ayni ritimde devam etmekte olup, talihsiz kaza nedeni yapılacak araştırma neticeninde belli olacaktır. Kamuoyunun bilgilerine saygıyla istek ederiz.

TUSAŞ tarafından tasarlanan ve geliştirilen, “Türk Başlangıç ve esas Eğitim Uçağı Projesi”nin ürünü var olan eğitim uçağı evvel uçuşunu 29 Haziran 2013 tarihinde gerçekleştirirken, geçtiğimiz senelerde kullanıma sunuldu. 34700 feet yüksekliğe çıkabilen uçak, saatte 574 kilometre hıza ulaşıyor.

hürkuştusaş

CEVAP VER