Güvenli iletişimi sağlamak emeliyle HAVELSAN tarafından geliştirilen ve kullanıma sunulacağı andan bu yana müesseselerin iletişim ihtiyaçlarını emin tek şekilde karşılaması beklenen “ileti” uygulaması, ak kutu kriptografisinin uygulandığı evvel anlık mesajlaşma ürünü olma özelliğine sahip. İleti uygulamasıyla, kuruluş personelleri kendisinin aralarında mesajlaşabilirken, emniyetli olarak sesli ve görüntülü görüşme, medya ve dosya paylaşımı, müessesesel gruplar aracılığı ile toplu müzakereler de yapabilecek.

HAVELSAN mühendislerinin, üniversite iş birliktelikleri ile orijinal kriptografi algoritmaları üreterek geliştirdiği ileti, var mobil iletişim platformlarında yer almayan güvenlik teknolojilerine sahip.

“Muadilleriyle karşılaştırılmamalı”

İleti uygulaması, bütün güvenlik nitelikleri dikkate alındığında, nihayet vakitlerde vatandaşların yakın çevreleri ile iletişime geçmek amaciyla kullandığı Bir takım beynelmilel anlık iletişim ve mesajlaşma uygulamaları ile karşılaştırılmamalı. Zira mevzubahis uygulamada, uçtan uca iletişim güvenliğini sağlamakla birlikte, bilgi güvenliğinde yabancı servislerden bağımsız çalışabilme, müesseselerin kendisinin sunucularına kurulum yapabilme ve sunucularda duygulu verilerin saklanmaması benzeri özellikler ile ekstra tedbirler alındı.

“İleti; uygulama mağazasına gereksinim duymuyor”

Uygulamayı kullanabilecek kurumlara, uygulama mağazalarını (Google PlayStore, Apple Store vb.) kullanmadan uygulama güncelleme, merkezi yönetim paneli aracılığı ile kullanıcı ve grup yönetimi, uygulama yayınlama nitelikleri ile de kurumlara kendisinin asamalarini yönetme fırsatı sunuluyor.

Uygulama, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından yayımlanan Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberinde bulunan kurumlar arası ve kuruluş içi iletişimin türk mali ürünlerle yapılmasına ait kriterlere ahenk gösteren olarak geliştirildi.
İleti uygulaması, sunduğu güvenlik özellikleriyle çok değişik tek teknolojiye sahip olmakla birlikte, geliştirme süreçlerinin tamamlanmasının derhal peşinden başta ağırbaşlı halk kurumları olmak üzere, Yalnızca müessesesel kullanıma sunulacak. İleti, vatandaşların ferdi kullanımına açık olmayacak.

Mevlüt Hasgül

CEVAP VER