Bilim dünyası bu sene oldukça meşgul tek asama yaşıyor. Corona virüs  haricinde yıllardır süregelen ilmi olaylar da takip ediliyor. Gök bilimcilerin heyecanla beklediği, mükemmel görüntülerin alana çıktığı Halkalı Güneş Tutulması ne vakit gerçekleşecek? Türkiye’den saat kaçta görülebilecek?

Halkalı Güneş Tutulması ne vakit gerçekleşecek?

Oldukça sayılı senelerde karşımıza çıkan Güneş tutulmaları bilim dünyası haricinde fotoğrafçıları da heyecanlandırıyor. Muhteşem görüntülerin alana çıktığı tutulma, yarın izlenebilir vaziyette olması muhtemel görünüyor. bütün dünyanın şahit olacağı tutulma 21 Haziran’da gerçekleşecek. Halkalı güneş tutulması denilen ve Ateş Çemberi ismi takılan bu tutulma, Türkiye’den de izlenebilecek.

ateş çemberi güneş tutulması halkalı güneş tutulması

Güneş tutulmasının izlenebildiği en net yerler Afrika, Pakistan, Hindistan ve Çin’in Bir takım bölgeleri olarak belirtiliyor. cenup Avrupa, doğu Avrupa ve şimal Avustralya’da kısmen izlenebilecek güneş tutulması, ülkemizde TSİ 06:45‘te başlayacak ve en net şekilde Hakkari‘den izlenebilecek.

Halkalı (Ateş Çemberi) Güneş Tutulması nedir?

Ateş Çemberi Güneş Tutulması,uzay ve astronomi terimi olarak tek tutulma şeklidir. Güneş tutulmasındaki örtünme Güneş’in görünen büyüklüğünün Ay’dan dahada hatri sayilir büyüklükte olduğu vakte eşit gelirse, tutulma halkalı tutulma şeklinde görülmektedir. Bu vaziyete da Halkalı (Ateş Çemberi) Güneş Tutulması denmektedir.

ateş çemberi güneş tutulmasıgüneş tutulmasıhalkalı güneş tutulması

CEVAP VER