Google Chrome, her güncellemeyle tertemiz tek özelliğe sahip oluyor. ama hafıza ve pil mevzubahis olduğunda bu tarayıcının çokta müspet açıklar aldığı söylenemez. çünkü düşük donanımlı bilgisayarlar, başka tarayıcılara mukayese et Chrome’da çeşitli donmalar yaşayabiliyor.

Öne çıkan nihayet raporlara göre Google bu mevzu ile alakalı değişik alternatifler deniyor. devamlı olarak güncellenen Google Chrome, yakında masaüstü uygulamasında sayfalar arası geçişi hızlandıracak. Bu sayede kullanıcı da vakitten tasarruf edecek.

Google Chrome sayfalar arası geçişi hızlandıracak

Şu anda Chrome kullanan düşük donanımlı bilgisayarlarda sayfalar arası geçiş oldukça yavaş. Görünüşe bakılırsa Google bunu yakında tertemiz tek önbellekleme ile arttıracak. Şirket, masaüstü tarayıcısında önbelleği bulundurarak sekmeler arasındaki ileri ve art hareketlerini dahada stabil vaziyete getirecek. Aslında bu tarayıcının RAM tüketimini azaltmaya baz alinarak tek durum değil. ama tek evvelki sayfaya dönmek amaciyla netlikle iyi tek düşünce olarak düşünülebilir.

Google’ın üstüne çalıştığı bu özellik; geri-ileri veyahut BFCache olarak adlandırılıyor. Bu kalite dahada evvel Chrome’un mobil sürümünde de mevcuttu. Şirket ocakta ayında Chrome 88 ile mobil kullanıcılarına bu özelliği getirirken, şimdi ise; Windows, Mac ve Linux amaciyla test etmeye başladı.

BFCache‘nin esas amacı, kullanıcının terk ettiği sayfayı önbellekte tutmaktır. Örneğin Android kullanıcılar bu özelliği kullanırken sekmeler arası belli tek süre anlık olarak gerçekleştirebiliyor. İşte masaüstü uygulamaya sahip kişilerde tek evvelki bulunduğu sayfaya çabucak dönebilecek. Bu sayede hemide veriden, ayni vakitte da vakitten tasarruf etmiş olunacak.

Kullanıcıların heyecanla beklediği bu özellik, şu vakit amaciyla deneysel aşamada ve Daha beta testlerinde piyasaya sürülmedi. ama şirketin tertemiz BFCache işlevi, Chrome 92 ile birlikte bütün kanallarda kullanıma sunulacaktır.

googlegoogle chromeGoogle Chrome BFCache

CEVAP VER