Google, Android amaciyla Apple’ın iOS 14.5 ile piyasaya sürdüğüne eş tek anti-izleme özelliği getirmeye hazırlanıyor. Teknoloji devinin, mobil işletim sistemi amaciyla veri toplamayı ve uygulamalar arası takibi nasıl sınırlayabileceği üzerinde başlattığı çalışmanın tertemiz olduğu bildiriliyor. Ancak, Google’ın reklam ortaklarını Tamamiyle yabancılaştırmamak amaciyla Apple’dan dahada az katı tek çözüm bulmayı amaçladığı düşünülüyor.

Google, Apple civarindan katı olmayacak

Bilindiği üzere Apple, geliştiricilerin reklam verenler amaciyla kimlik kodunu toplamak yerine kullanıcılardan destur istemesini gerektiren, “Uygulama İzleme Şeffaflığı” saklılık özelliğini kullanıma sunuyor. Bu kodun, reklam verenlerin uygulamalar ve web sitelerindeki kullanıcı etkinliğini izlemelerine ve aynı zamanda hedefli reklamlar sunmalarına imkan tanıdığını belirtelim.

Apple’ın başlangıçta iOS 14’ün evvel çıkışıyla tertemiz politikayı uygulamaya başlaması gerekiyordu, ama geliştiricilere uygulamalarını ahenk gösteren vaziyete getirmeleri amaciyla dahada çok vakit tanımak istedi ve bu uygulamayı art çekti. Bilinen Cupertino’lu teknoloji devinin sunduğu uygulamalardan her biri hoşnut değil. Örnek olarak Facebook, geliştiricileri bu özelliğin uygulama reklam gelirini azaltabileceği ile alakalı uyardı. 

Bloomberg’te bulunan habere göre, Google’ın gayretleri ile alakalı şimdilik Bir hayli detay açıklanmadığını da ekleyelim. Ayrıca Google, şirketin açık kaynaklı “Gizlilik Korumalı Alanı” projesinin Chrome‘da üçüncü taraf çerezlerini ortadan kaldırırken reklam hedeflemeye destur vermesine eş tek çözüm bulabileceğini de belirtti. Teknoloji devi, “Gizlilik Korumalı Alanı” adı altında, reklam verenlerin bireyler adina eş alaka alanlarına sahip insan gruplarını hedeflemelerine imkan tanıyan tek teknoloji de geliştirdi.

Ek olarak Google’ın, alicilarin saklılık taleplerini, geliştiricilerin ve reklam verenlerin finansal ihtiyaçlarıyla dengelemek amaciyla eş tek özelliği geliştirmek istediği de bilinenler arasında.

Son olarak Bloomberg‘in de belirttiği üzere, Google’ın nihayet ani çok senede senelik reklam geliri olarak 100 milyar doların üzerinde kazanç sağladığını gören reklam ortaklarına yardım etme noktasında çıkarları bulunuyor.

AndroidgoogleiOSuygulama

CEVAP VER