Elektrik enerjisinin geleceği gerçekten de teknolojinin bu alana yönelmesiyle belirleniyor. Konu hakkında birçok araştırma yapılıyor. Bu çalışmalardan birisi olan olan gölgelerden elektrik üretmek gerçekten de ilginç bir fikir gibi duruyor. Yapılan çalışmalar, yeni bir cihazın gölgelerin gücünden yararlanarak elektrik üretilebileceğini ortaya koyuyor.

Güneşi unutun: Gölgelerden elektrik üretmek

Küçük bir cihaz ile birlikte güneşten değil, gölgeden elektrik enerjisi üretmenin yolu bulunmuş olabilir. Ortaya çıkan görselde de yer alan detaylara göre, cihazın ışık alan ve ışık almayan yani gölgede kalan kısımlarının ürettiği enerji hesaplanıyor. Aktarıldığı kadarıyla cihazın gölgede kalan kısmı daha fazla elektrik enerjisi üretebiliyor ve bu oldukça ilginç görünüyor.

Singapur Ulusal Üniversitesi’ndeki araştırmacıların ortaya çıkarttığı bu çalışma ile birlikte küçük elektroniklere güç sağlayacak akımın kaynağı bulundu. Cihaz, ışık alan kısımlar ile gölgede kalan kısımların ortaklaşa ürettiği enerji ile birlikte performans sağlayacak.

golgelerden-elektrik-uretmek-01

Araştırmacılardan malzeme bilimcisi olan Swee Ching Tan, ” Sadece üstü açık alanlarda değil bu sayede dünyanın herhangi bir yerinde enerji toplanabilir” diyor. Tan ve ekibi bu cihazı gölge efektli enerji jeneratörü olarak adlandırıyor.

Tipik güneş pilleri malzemesi olan silikon üzerine altın ince bir kaplama yerleştirilerek oluşturulan yeni cihaz, güneş pilleri gibi enerji sağlıyor. Cihaza eklenen altın tabaka sayesindeyse gölge etkisi kazanan enerji jeneratörü, cihazın bir kısmı gölgede kaldığında bir elektrik akımı üretilmesini sağlıyor.

Söz konusu üretilen cihazda 8 jeneratör ile birlikte ekip , düşük ışıkta kısa sürede enerji ürettiler. Üretilen cihaz aynı zamanda sensör olarak da kullanılabilir deniyor. Cihazda, ışık ve karanlık arasındaki kontrast ne kadar güçlü olursa, jeneratörün o kadar fazla enerji sağlayacağı aktarılıyor. İç mekanlarda kullanılması için tasarlandığı söylenen bu enerji kaynağının çalışma mantığı gerçekten de farklı görünüyor.

efektli enerji jeneratörüelektrik üretmekelektrik enerjisigölgeden elektrik üretimigölgelerden elektrik üretmek

Kaynak :shiftdelete

CEVAP VER