En çok güncelleme alan akıllı telefonlar hakkında yeni bir çalışmaya imza atıldı. Araştırmaları ile tanınan Counterpoint Research, hangi markaların güncellemeler ve güvenlik yamaları konusunda çok sıkı bir şekilde çalıştığını gözler önüne serdi.

Yazılım kalitesinin de irdelendiği bu raporda yer alan markalar arasında Nokia, OnePlus, Samsung, realme, Xiaomi, Huawei, Oppo, Lenovo, LG ve vivo yer alıyor. Bu listenin birincisi kim?

En çok güncelleme alan akıllı telefonlar belli oldu

Counterpoint’in ilgili araştırmasına göre HMD Global’in çatısı altında çalışan Nokia’nın yazılım kalitesi, güvenlik ve güncelleme konusunda en iyi marka olduğu öğrenildi. Özellikle güvenlik konusunda Nokia’nın birinci olması şaşırtıcı bir durum değil.

Zira bu markanın akıllı telefonları için her ay yeni bir güvenlik güncellemesi yayımlanıyor. İkinci sıraya baktığımızda OnePlus’ı görüyoruz. Bu marka da akıllı telefonlarını neredeyse her ay tazeliyor.

En çok güncelleme alan akıllı telefonlar

2019 yılının üçüncü çeyreği ile bu yılın ikinci çeyreği arasındaki zaman dilimini inceleyen araştırma firması, Huawei (yüzde 29) ile Samsung’un bu konuda (yüzde 22) beklendiği gibi iyi olmadığını söyledi. Koyu yeşil rengi bir markanın güncelleme yayımlama konusunda ne kadar sıkı bir şekilde çalıştığını (aylık bazda) temsil ediyor.

Açık yeşil rengi ise markaların güncelleme ve güvenlik yamaları için 3 ay boyunca ne kadar sıkı bıir şekilde çalıştığını gösteriyor. Gri renk ise bu konular hakkında herhangi bir çalışmanın yapılmadığı anlamına geliyor.

En çok güncelleme alan telefonlar

Lenovo (yüzde 83), realme (yüzde 70) ve Xiaomi (yüzde 67) üçlüsü de kullanıcılarını güvenlik yamaları ile korumaya çalışıyor. Lenovo’nun üçüncü sırada yer alması birçok kişiyi şaşırttı. Listenin tamamı şu şekilde:

1 – Nokia
2 – OnePlus
3 – Lenovo
4 – realme
5 – Xiaomi
6 – vivo
7 – Huawei
8 – Samsung
9 – LG
10 – Oppo

Bu listeye “buradan“ ulaşabilirsiniz. Counterpoint Research’ün Apple’a neden yer vermediği bilinmiyor. Yorumlarınızı bekliyoruz.

HuaweiLeonovlgnokiaoneplusoppoRealmesamsungVivoxiaomi

Kaynak :shiftdelete

CEVAP VER