Çocuklu ailelerin yakından tanıdığı e-ticaret sitelerinden e-bebek oldukça üzücü bir olay ile gündemde. Siteden alışveriş yapmak isteyen kullanıcılar 5 Temmuz tarihinden bu yana “Size daha iyi hizmet verebilmek için bakımdayız…” uyarısı ile karşı karşıya kalıyor. Şirket tarafından yapılan açıklamayla “e-bebek hacklendi mi?” Sorusunun cevabı yanıtlandı.

e-bebek hacklendi! Dudak uçuklatan fidye!

İki gündür aynı uyarının kullanıcıların karşısına çıkması ciddi bir sorun ile karşı karşıya kalındığını kanıtlamıştı. Ancak, iddialara göre şirketin internet sitesi hacklendi ve veritabanı dahil olmak üzere tüm dosyalar şifrelendi. Dosyaların şifrelenmesi, fidye isteyen hackerlar ile karşı karşıya kalınması anlamına geliyor.

Asıl dikkat çekici nokta ise burası. Zira, bazı kaynaklara göre şirketten istenilen fidye tam tamına 300 Bitcoin. Türk lirası bazında karşılığını söylemek gerekirse: yaklaşık 19 milyon TL fidye isteniyor. Şirket bilgisayarlarının, sunucuların fidye yazılımları ile şifrelenerek belirli tutarlar talep edilmesiyle ilk kez karşılaşılmıyor.

e-bebek’ten konu ile ilgili yapılan açıklamaya göre 5 Temmuz Pazar günü 03:19 itibariyle e-bebek web sitesinin ve mobil uygulamasının siber saldırıya uğradığı doğrulandı. Açıklamada dikkat çeken bir diğer nokta ise şirket tarafından siber saldırı sonucunda ortaya çıkan zafiyetten, kullanıcıların kredi kartı bilgileri için en ufak bir riskin söz konusu olmadığı paylaşıldı.

e-bebek hacklendi

e-bebekebebekfidyehack

Kaynak :shiftdelete

CEVAP VER