Dyson resmi internet sitesinde yaptığı İzah ile elektrikli oto üretme projesinden neden vazgeçtiğini izaha çalışmış. özellikle markanın kurucusu James Dyson’dan alınan veriler vaziyeti özetliyor.

James Dyson ve Dyson otomobili

James Dyson konuya, 2015 seneninde alana çıkan dizel motor skandalıyla başlıyor. O dönemle birlikte oto markalarının içten yanmalı motorlardan vazgeçip çevresi dahada az kirleten, kirleteceğini düşündükleri akım motorlarına hızlı tek geçiş başladı. otomobil devleri istikbal 5 ve 10 senelik Tasarılarında elektrifikasyon ile alakalı neler yapabileceklerini açıklıyorlardı.

Ancak elektrikli motora sahip var olan araçların iyi tek kârlılığa ulaşması belli tek süre vakit alacağa benziyordu. Bu vaziyete tek de akım motorlu otomobiller amaciyla ayrılan ar-ge ve teknoloji bütçeleri de ek edince Yalnızca akım motorlu oto üreten/üretecek var olan markanın uzunca tek vakit kâr etme Tasarıları derhal hemen yok benzeri düşünüyor.

James Dyson, “Projeye dur demekte zordu. Zira yüzlerce bilim adamı, mühendis ve tasarımcıya iş veriyorsunuz. Ama benim bu sürece başlamakla alakalı hiçbir pişmanlığım yoktu. tek otomobil firması olmamamıza rağmen, bu asama içinde otomobil endüstrisinden çok ağırbaşlı mühendislik verileri öğrendik. Öğrendiklerimizi de firma içinde değişik alanlarda kullanmaktan çok mutluyuz.” dedi.

James Dyson açıklamalarında oto üretmek amaciyla rastgele tek üreticiden hazır parça almadıklarını belirtiyor. James, “Otomobili geliştirirken altyapı üretir benzeri rastgele tek oto üreticisinden parça tedarikimiz olmadı. İlk imalat modelimiz SUV idi ve olabildiğince aerodinamik olarak tasarladık.” dedi.

Dyson evvel sürüş yaptığında yaşadıklarını “İlk sefer ürettiğimiz tertemiz süpürge modelini kullanır benzeri heyecanlandım ve çok mutluluk dolu oldum. Çok eğlendim ve bu beni şaşırtmadı ama çok fazla geliştirme yapmamız gerekiyordu.” şeklinde anlattı.

Dyson’un SUV modeli 5 metre uzunluğunda tek gövdeye sahip olacaktı. Ayrı olarak otomobilin hatri sayilir büyüklükte jantları da seri imalat öncesi prototipinde gayet şık ve dikkat cazip gözüküyor.

Firma kendisinin aracı amaciyla Dyson Digital Motor isminde tek teknoloji geliştirdi. Adından da anlaşılacağı benzeri bu teknoloji aracın kalbiyle alakalı. Bu sistemin Electric Drive Unit (EDU) ile birlikte çalıştığından bahsediliyor. Sistem akım motoru, tek kademeli şanzıman ve güç çeviricisini tek arada barındırıyordu. Bu kompakt birim boyut ve hafifliğinden dolayı dikkat çekiyor. Dyson, bu sistemi ön veyahut art aks üstüne konumlandırabiliyor.

Yüksek kapasiteli batarya paketleri ise marka tarafından olabildiğince uzunca ömürlü şeklinde tanımlanmış. Ayrı olarak alüminyum olmamış maddeli bu paketler platform ile iyi tek uyumla birlikte aracın yollar tutuşuna da katkıda bulunuyormuş…

Dyson oto imalatı amaciyla alanını genişletmek istiyordu ve James Dyson bunun biran evvel hızlı tek biçimde gerçekleşmesi amaciyla elinden geleni yapıyordu. Sonrasında firma İngiliz hükümetiyle görüşüp Daha önceki tek tayyare pistinin bulunduğu yeri satın almak istedi ve yerin isimi da Hullavington Airfield.

James hükümetten sema alanı satın almanın basit olmadığını öğrendiğini açıkladı. Bir takım kaideler sebebinden sema alanı fiyatından Daha önceki yer sahiplerine tespit edecek paylar art sunulmak zorundaymış ve bunun benzeri Bir takım kuralların dahada olması işleri belli tek süre zorlaştırmış. netice olarak firma 27 Şubat 2017 tarihinde sema alanının çeşitli bölümlerini satın almış ve tadilata başlamış.

Otomobil imalatı projesi kapandıktan bu yana firma bu tesiste ventilatör imalatı yapıyor. İlerleyen vakitlerde da bu tesis robotik, çevre bakımı, şuurlu ve aydınlatma ekipleri amaciyla tertemiz tek ortada olacak.

bilim bilim adamı dizel web oto Teknoloji tayyare

CEVAP VER