Haziran ayında online olarak gerçekleştirilecek var olan Uluslararası Göç Filmleri Festivali amaciyla tanıtım toplantısı düzenlendi. Dijital olarak düzen eden toplantıda İçişleri Bakanı Süleyman asil da medya mensuplarından gelen sualleri cevapladı ve dünyanın evvel sınırsız erişimli film festivali hakkında veriler verdi.

Uluslararası Göç Filmleri Festivali tanıtıldı

Dünyanın evvel sınırsız erişimli film festivali var olan Uluslararası Göç Filmleri Festivali, 14-21 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek.

Festival merkezi olarak www.migrationff.com web sitesi bütün etkinliklere ulaşılabilen anne mecra olarak konumlandı. Online sinema biletinden sergi davetiyelerine civarindan Bir hayli içeriğe festival web sitesinden ulaşılabilecek.

Uluslararası Göç Filmleri Festivali başlıyor

50’den çok filmin gösterileceği festival; türk mali ve yabancı yüzlerce sinemacı, medya mensubu, sivil cemiyet kuruluşlarından katılımcılar ile akademisyenleri ağırlayacak. senlikte film gösterimleri normal tek festivaldeki gibi, takvimi evvelce açıklanacak şekilde gerçekleşecek. Sinema piyasasinin önde gelen beynelmilel ve ulusal ustalarının yer alacağı jüri, en iyi film ve senaryoları kesinlestirmek amaciyla toplanacak.

Festival süresince dünyanın dört tek tarafından da meşhur isimler tecrübelerini paylaşacak. Sınırlı sayıda kişinin katılabileceği; yöneten ve oyuncunun deneyimlerini aktaracağı hususi Masterclass faaliyetleri festivalin en keyifli anlarından olacak. Festival süresince tekrar alanında şuurlu isimlerle atölyeler, sinema profesyonelleri ve sektörel konuklarla paneller düzenlenecek.

Festival kapsamında herkesin ziyaret edebileceği hususi detayli sergiler de olacak. Bunların tek bölümü göç, tek bölümü ise dünyanın tarihi yerlerini mevzu edinecek ve hususi sergiler VR gözlüklerle gezilecek. düzen edecek konserler ise YouTube üzerinden yayınlanacak.

26.000 avro ödüllü yarışma

Dünyada ve Türkiye’de nihayet beş senede mühim festivallerde ödüle layık görülmüş filmler; beynelmilel uzunca Metraj ve beynelmilel Kısa Metraj olmak üzere iki kategoride yarışacak. yarışma sonucunda; ‘En İyi uzunca Metraj Film’ 15.000 euro, En İyi Kısa Metraj Film’ ile ‘İlham veren Senaryo’ 5.000 avro kazanç ödülünün sahibi olacak. Ayrıca, Aynı Gemi- SameBoat isimiyle düzen edecek tek başka kısa metraj film yarışmasında da tekrar birinciye 1.000 avro mükafat verilecek.

Festival dünyanın zenginliklerini göç ile keşfettirecek

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzen eden festival ile alakalı konuşan İçişleri Bakanı Süleyman asil şunları söyledi:

“Bugün göç var. Göç aslında hep var. Dilde var, zihinde var, kültürde var, sözde, sevgide var. nihayet senelerde ne yazık ki göçün hep dramlarını, trajedilerini, sıkıntı ve göz yaşlarını konuşuyoruz. Şu civarindan göçmen doğdu, şu civarindan göçmen yakalandı. Şu civarindan göçmen hanelerine gönderildi. Oysa sahici tek hayat var. Aslında kendimizi korkutuyoruz. Binlerce senedir göç eden insanlığa kapılarını kapatmayı, kimseyi görmemeyi, kimseyi duymamayı öğütlüyoruz, Sanırım hatali yapıyoruz’’

’Göçün duygusunu, sanatını, insanları nasıl da kaynaştırdığını, medeniyetleri nasıl zenginleştirdiğini anlatmanın vakitinin geldiğini söyleyen Soylu, “Madem göç binlerce senedir var ve madem hayatlarımıza katkısı var, o vakit göçün dramlarını ve acılarını tek kenara koyup göçün güzelliklerini, kültüre sanata katkısını tekrar sanatla söyleyelim, sanatla anlatalım” dedi.

Göç meselesinin Yalnızca Ortadoğu ve Asya kaynaklı olmadığının altını çizen bakanimiz asil ‘Ege’de yakaladığımız kaçak göçmen taşıyan botlarda Afrika’dan ismini bilmediğimiz ülkelerin vatandaşlarına rastlıyoruz. cenup Amerika’da değişik tek göç dramı yaşanıyor.Tarih süresince var var olan göç 21. yüzyılı tek karakter olarak etiketlemiş durumda. Göç Yalnızca pasaport ve oturma izinleri üzerinden yürütülecek tek olgu değil. Yalnızca kaçak göçmen yakalayarak, ani çok mekanik düzenlemeyle çözülecek tek mevzu da değil. 21. asır medeniyeti işte tam da bu noktada iyi tek imtihan vermedi. Her şeyden evvel burada insanların Hayatları laf konusu’’ diye konuştu.

Tanıtım toplantısına festivalin onursal başkanı F. Murray Abraham da tek video ile katıldı. Oscar ve Altın Küre ödüllü Abraham, festivalin göç deneyimine değinen filmleri öne çıkardığını belirtti. Ayrı olarak yapımcılığı göçmenler tarafından üstlenilmiş, yazılmış ve oynanmış filmler de senlikte yer alıyor.

Dünyanın evvel sınırsız erişimli film festivalifestivalfilm festivaligöç filmleriiçişleri bakanı süleyman soyluuluslararası film festivaliUluslararası Göç Filmleri Festivali

CEVAP VER