Dünden bugüne cep telefonu teknolojisi tarihinde, akıllı telefon teknolojisi gelişimini ele almaya ayni ritimde devam ediyoruz. Çinli modeller Android akıllı telefon dünyasında Daha ağırlığını koyamamış olsa da, beş senelik tek asama içinde hiçbir şey eskisi benzeri olmayacaktı.

Ele alacağımız 2012 – 2013 döneminde ise LG’nin yükselişi döneme damgasını vurdu. Daha önceki dönemin devrik kralı Nokia ise tekrar ayağa kalkıp güç toplamak amaciyla Windows Phone ile piyasaya dönmeye çalışacaktı.

Akıllı telefon savaşı tertemiz oyuncularla kızışıyor

Takvimler 2012 yılını gösterdiğinde, Samsung tek istikametten S3 tesiri ile sektörde liderlik koltuğuna oturdu. ortada segment yeni sezon modelleri ve S3 Mini ile de mühim sektör elde eden marka, uzunca süre liderliği kimseye bırakmadı.

Apple ise iPhone 5S sonrası tek modelle bu yarışta yer almanın yetmediğine karar vererek kullanıcıların dahada hatri sayilir büyüklükte ekranlı akıllı telefon ihtiyaçlarına cevap vermeye karar vermeye hazırlanıyordu.

Ancak 2012 seneninde alana çıkan Nexus 4 modeli, LG amaciyla amiral gemisi Android akıllı telefon pazarının evvel kapılarını açmış oldu. tekrar 2012 seneninde alana çıkan Optimus G ise amiral gemisi akıllı telefon G serisinin doğuşunu müjdeliyordu.

LG yükselişe geçiyor: Nexus dört ve G serisinin doğuşu

Daha evvel de değindiğimiz gibi, Nexus serisini üretmek o yıllar için Android akıllı telefon piyasasında yükselişe geçmenin işaret fişeklerinden biriydi. Galaxy Nexus S ile kullanıcılarda Google telefonların hemide güncelleme tarafında ayni vakitte da stabilite mananında Apple’ın en hatri sayilir büyüklükte rakibi olduğunu görmüştü.

Fiyat performans mananında bu erken Çinli markalar kimseye laf hakkı tanımasa da, Nexus 4 ile birlikte hakikat manada ahenk gösteren fiyatlı akıllı telefon pazarı alana çıkmaya başladı. Tasarım mananında dahada evvel Samsung benzeyen hatlar kullanan LG, evvel kez Nexus 4 ile tertemiz tek tasarıma geçti.

akıllı telefon, gsm telefonu, android akıllı telefon, apple, iphone, iphone 5s, android akıllı telefon

Tepe bölümü yuvarlatılmış var olan bu tasarım telefonun dahada hatri sayilir büyüklükte görünmesini de sağlıyordu. LG Nexus 4, 4,7 ‘ büyüklüğüne sahip True HD IPS Plus ekran ile karşımıza çıkıyordu.

O dönemde Samsung’un parlak AMOLED ekranlarına karşılık, LG kendisinin IPS panelleriyle pazarda tutunmaya çalışıyordu.

Tabii ki bu panellerin üreticisi olduğu amaciyla de uzunca yıllar AMOLED karşısında IPS paneller ile muvaffakiyet kazanmaya çalıştı. ama güneşli havalarda ekran görünürlüğü mananında AMOLED paneller her vakit tek tık öndeydi.

Tüm bunlara karşın Nexus 4, art tarafında bulunan cam art yüzeyi ile o dönemde hatri sayilir büyüklükte zevk topladı. kara üstüne piksel şeklinde parlak ak noktaların olduğu art Bölüm ne yazık ki parmak izi bırakan tek yapıdaydı. En hatri sayilir büyüklükte handikapı ise bu cam art kapağın kolayca kırılıyor olmasıydı.

Buna karşın Nexus 4 o asama Android amiral gemisi akıllı telefon modellerine güç veren Snapdragon S4 Plus dört çekirdekli işlemcisi ile karşımıza çıkıyordu. Performans açısından rakip tanımayan telefonun cam art yüzeyi telefonun ısınmasını da engelleyen tek yapıdaydı.

LG dahada ardindan bu cam art kapak tasarımını kullanmasa da, özellikle kablosuz şarj teknolojisi bu parlak ve şık görünümlü art yüzeyler tekrar hayatımıza girmeye başlayacaktı.

Android 4.2 Jelly Bean işletim sistemi ile karşımıza çıkan model, çok değişik özelliklere sahipti. Temmuz ayında alana çıkan 4.1 sürümü, Nexus 4 ile birlikte çok dahada geliştirilmiş şekilde karşımıza çıktı.

Özellikle kamera yazılımında yapılan yenimelerle, Photo Sphere benzeri tek kalite karşımıza çıktı. Bu kalite sayesinde yazılımsal olarak 360 derecelik video ve resim çekmek mümkün oldu.

Tabii ki Nexus 4 modeli kamera açısından her vakit başarılı değildi. devamlı kapanan ve açılmayan kamera uygulaması hataları uzunca süre Bir hayli Nexus 4 kullanıcısının hergün rutinlerinden biri haline gelmişti.

Yine Jelly Bean 4.2 sürümü ile o dönemlerde çok kullanılan Swype klavye özelliğinin de Google klavye uygulamasına eklenmesini sağladı. 2100 mAh benzeri düşük seviyede tek pille gelmesine karşın, Nexus 4 pil optimizasyonunda çok başarılıydı.

Aynı dönemde alana çıkan ve Nexus 4 ile eş özelliklere sahip var olan Optimus G ise tasarım mananında hali hazırda Samsung’un S2 amiral gemisinin gölgesinde kalmıştı. ama G2 ile birlikte, amiral gemisi akıllı telefon savaşlarında tertemiz tek cephe açılacaktı.

akıllı telefon, gsm telefonu, android akıllı telefon, apple, iphone, iphone 5s, android akıllı telefon

LG bu akıllı telefon serisiyle birlikte ağırbaşlı tek yükselişe geçti. tekrar aynı dönemde ortada segmentte de LG yükselişi ayni ritimde devam ediyordu. Galaxy Note’un piyasada tek rakibi ise Vu serisi ile tekrar LG’den gelmişti.

Ancak bütün bunlardan evvel tekrar 2012 seneninde karşımıza çıkan LG Optimus 4X HD modelinden laf etmek gerekiyor. LG bu modelle birlikte dünyanın dört çekirdekli işlemcisi var olan Tegra üç kullanan evvel akıllı telefon markası olmuştu.

Model o dönemde hatri sayilir büyüklükte ses getirdi ve Tegra üç mobil işemcisinin de pazarda Snapdragon karşısında muvaffakiyet kazanmasında da hatri sayilir büyüklükte pay sahibi oldu. Nexus dört nasıl G serisi amaciyla tasarımsal tek lider olduysa, Optimus 4X HD ise G serisiyle alana çıkacak başarının fitilini evvel ateşleyen model olarak karşımıza çıkıyordu.

akıllı telefonakıllı telefon çağıAkılı telefonamiral gemisi akıllı telefonAndroidandroid akıllı telefonApplecep telefonuiOSiPhoneiphone 5s

CEVAP VER