Diş muayenesi neden yaptırılmalıdır?

 

Ağız ve diş sağlığı insan için çok önemli bir konudur. Virüs ve bakteriler en çok insanlara ağızdan geçerek bulaşmakta ve hastalıklara neden olmalıdır. Ağız ve diş sağlığına önem gösteren bireylerin hastalıklara yakalanmasının daha zor olduğu ve yakalansalar dahi tedavi süreçlerinin daha kısa sürdüğü yapılan araştırmalarla kendini göstermektedir.

 

Gebze diş doktoru olarak hizmet veren uzman diş hekimleri ile yapılan söyleşide birçok hastanın ancak dişlerinde bir ağrı olduğu ya da bir problem hissettiklerinde kendilerine başvurduklarını belirtmektedirler. Gebze diş doktoru bu durumu şu şekilde belirtmektedir. ” Ne yazık ki halk arasında bir sağlık problemi ya da sıkıntısı olmayanların boştan yere doktora girmelerine gerek olmadığı bu durumun fuzuli bir işlem olduğu görüşü hakimdir.” Bu düşünce yapısı ile bizlere başvuran birçok hastada diş problemleri aşırı derecede ilerleme kaydetmiş olduğu ve zamanında tedaviye başlanmadığı için diş kaybı ya da protez diş gibi tedaviler uygulanmak zorunda kalmaktadır.

 

Diş Muayenesi ne zaman yapılmalıdır?

 

Gebze diş doktoru diş ve ağız sağlığı kontrollerini düzenli yaptıran ve dişlerine gerekli özeni gösteren bireylerin çok ileri yaşlara kadar bile kendi ana dişleri ile yaşamlarını sürdürebildiklerini söylemektedir. Ancak diş kontrollerini aksatan veya sadece ağrısı olduğunda doktora gelenlerin çok genç yaşlarda diş kaybına ve diş hastalıkları sebepli daha ileri hastalıklara yakalandığı ve tedavileri sonucunda ise birçok genç yaştaki hastanın dişlerini kaybettiği belirtilmektedir.

 

Diş kaybı ya da protez uygulaması yapılan hastaların birçoğunda gerekli özeni göstermedikleri tespit edilirken düşük bir kitlede ise aileden genlerden kaynaklı diş rahatsızlıkları sonucu diş kaybı yaşadığı belirtilmektedir. Gebze diş doktoru yapılan bilimsel araştırmalar ve klinik araştırmaların sonucunda anlaşılmaktadır ki diş muayeneleri için en az altı ayda bir diş hekimine başvurulması gerekmektedir.

 

Diş Muayenesi sırasında hangi işlemler yapılır.

 

Diş kliniklerinde düzenli olarak yapılan kontrollerde öncelikle hastanın bir önceki muayeneden bu zamana geçen süreçte bir şikayetinin bulunup bulunmadığı sorularak varsa şikayetlere göre sonuç odaklı muayene yapılır. Herhangi bir şikayet yoksa fiziksel kontrol yapılarak varsa diş taşlarının temizlenmesi yapılır. Fiziksel kontrol sonrasında diş röntgeni çekilerek görünmeyen bölümlerde herhangi bir sıkıntı olup olmadığına bakılır.

CEVAP VER