Corona virüsü hakkındaki çalışmalar ve araştırmalar tam gaz ayni ritimde devam ederken, mühim tek gelişme yaşandı. Corona virüsün evvel örneklerinin alana çıktığı tarih olarak da gösterilen Mart 2019, İspanya’daki araştırmacılar sayesinde alana çıktı. Atık su araştırmaları yapan bilim insanları, Corona virüsünün evvel örnekleri ile alakalı tek neticeye erişmiş olabilir.

Corona virüsünün evvel örnekleri alana çıkmış olabilir

Barcelona’da atık suları araştıran uzman olanlar geçen sene mart ayında alınan tek atık su örneğinde Corona virüsünün izine rastladıklarını açıkladı. Bu ise virüsün aslında dahada uzunca tek müddettir dolaşımda olduğuna işaret etmekte olabilir.

İspanya’daki viroloji uzmanları çalışmalarına ayni ritimde devam ederken, geçen sene mart ayından tek atık suda virüsün izlerine rastladı. uzman olanlar ve İspanya milletçe sıhhati ve sağlık İdaresi Derneği’nden Dr. Joan Ramon Villalbi, bunun tek bir misal olduğunu ve neticenin doğrulanması amaciyla dahada fazlasına gereksinim duyulacağını söylüyor.

Elbette eldeki az veri ile kati tek neticeye ulaştıklarını söylemeyen uzman olanlar tekrar de bu tarihin çok mühim olduğunu bildiriyor çünkü Çin’in Wuhan şehrinde duyurulan olay bu tarihten 6 ay sonraya tekabül ediyor.

Corona-virusunun-ilk-ornekleri-00

Benzer tek araştırma da İtalya’nın Milano atık su örneklerinde yapılmıştı. Aralık ayında İtalya’daki atık su örneklerinde COVID-19 izlerine rastlanmıştı. Başka bir deyişle atık sulardan virüsün tespiti mümkün olabiliyor.

İspanya’daki bilim insanları olay sayılarının çok fazla olmasından da kaynaklı olarak aşı çalışmalarını harıl harıl sürdürüyor. Bunun yanında da nisan ayından beri İspanya’da bulanan atık sular inceleniyor. İncelemeyi gerçekleştiren şuurlu ekibin, İspanya’da evvel vakaların görülmeye başlamasından da döneminden evvel incelemeler yapmaya ayni ritimde devam edecek .

corona virüsüCorona virüsünün evvel örnekleri

CEVAP VER