Çin, Mars bulgu aracının gezegene iniş yaptığını gece saatlerinde duyurdu. böylelikle Çin, Kızıl Gezegen’e iniş yapan ikinci memleket oldu. Gezgin, gezegende hayat izlerini arayacak.

Araç, yörünge aracı, iniş aracı ve bulgu amaciyla gezginden oluşuyor. Altı tekerlekli Zhurong robotu, Tianwen-1 feza aracıyla Kızıl Gezegen’in şimal yarım küresine indi. Bu bölge, bilim insanlarının Önceden umman olduğunu düşündükleri Utopia Planitia bölgesi.

Mars gezgini iklimi araştıracak

Tianwen-1 feza aracı 10 Şubatta gezegenin yörüngesine girmişti. derhal peşinden araç, gezgini indirmek amaciyla en emin yeri aramaya başladı. Bir hayli çok çözünürlüklü görüntüler çekerek gezgini indireceği yeri net belirledi. Amaç, hatri sayilir büyüklükte kraterlerin ve kayaların olmadığı tek yer seçmekti.

Çin, Mars gezgini Zhurong ve Tianwen-1

Çin hükümet medyası, Mars misyonunun başarıyla iniş yaptığını duyurdu.

Nihayetinde araç en ahenk gösteren yeri keşfetti. Çin’in Mars bulgu aracı TSİ Cumartesi gecesi (bugün) 02.18’de iniş yaptı. derhal peşinden güneş panellerini açması ve Dünya’ya tek ikaz göndermesi 17 dakika sürdü. Artık gezgin, kayaların mineralojisini ve sema vaziyeti dahil gezegenin jeolojisini ve iklimini araştıracak. Araç, Kızıl Gezegen’de 90 Mars günü araştırmalarını sürdürecek.

Robot, 2000’li senelerdeki NASA’nın Spirit ve Opportunity araçlarına çok benziyor. takriben 240 kilogram ağırlığında ve katlanabilir güneş panelleri ile çalışıyor. Aracın uzunca direği, resim çekmek ve navigasyona muavin olmak amaciyla kameralara sahip. Ayrı olarak gezginin, yüzey altı su buzunu aramak amaciyla tek radarı var.

Şimdiye civarindan Yalnızca ABD, Mars keşiflerinde hatri sayilir büyüklükte başarılara ulaşmıştı. Kızıl Gezegen’e araç göndermeyi deneyen başka bütün ülkeler, yüzeye eriştikten kısa tek vakit ardindan ya düştü veyahut teması kaybetti.

Mars misyonu Zhurong.

Çinli mühendisler görevi takip ediyor. (Fotoğraf: Shutterstock)

Çin hükümet Başkanı Xi Jinping, hususi tek mesajla görev ekibini kutladı. hükümet Başkanı, “Mükemmellik peşinde koştunuz ve ülkemizi seyyare keşfinin ileri saflarına yerleştirdiniz.” dedi. derhal peşinden AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Havacılık ve feza Ajansı (NASA) bilim başkanı Thomas Zurbuchen de Çin’e tebriklerini iletti. Zurbuchen ise, Çin’in Kızıl seyyare araştırmalarına yapacağı katkıları dört gözle beklediklerini belirtti.

Utopia Planitia’ya 1976 seneninde NASA’nın Viking-2 aracı iniş yapmıştı. Bölge, Mars tarihinin acele dönemlerinde alana gelen tek çarpma neticesi oluşan devasa tek havza. Uydu verileri, Daha önceki ummanın derinliklerinde buz depolarının olduğunu gösterdi.

Çin Marsmarsmars gezgininasaTianwen-1Zhurong

CEVAP VER